• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Międzykulturowe warsztaty studentów w Damen Engineering Gdańsk

gm

10.05.2024 09:52
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Międzykulturowe warsztaty studentów w Damen Engineering Gdańsk

Partnerzy portalu

Fot. Damen Engineering Gdańsk

Pracownicy Damen Engineering Gdańsk przeprowadzili warsztaty dla międzynarodowej grupy studentów.

Czwartek 14 marca dla zespołu Damen Engineering Gdańsk upłynął pod znakiem spotkań ze studentami. Część pracowników uczestniczyła w dorocznych targach pracy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, zaś inni przygotowali i przeprowadzili warsztaty dla międzynarodowej i międzyuczelnianej grupy studentek i studentów w siedzibie firmy. W Damenie gościli przedstawiciele Stowarzyszenia SIGMA, zrzeszającego osoby studiujące na różnych poziomach i różnych kierunkach (m.in. energia odnawialna, inżynieria mechaniczna, projektowanie statków) prowadzony przez Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) w Alesund. Obecni byli także członkowie Koła Studentów Techniki Okrętowej "Korab" Politechniki Gdańskiej.

Uczestników warsztatów przywitała Katarzyna Romantowska-Jaskólska, Managing Director, po czym - jako wstęp do dalszej pracy - przedstawiła im w powitalnej prezentacji historię i organizację firmy oraz szeroki zakres projektów, którymi się zajmuje.

Przechodząc do części praktycznej, Łukasz Bierndgarski, Project Manager Engineering, omówił zasady swojej autorskiej gry, pozwalającej uczestnikom doświadczyć części rzeczywistych wyzwań zintegrowanego planowania i pracy projektowej. Po przedstawieniu założeń i przekazaniu danych, uczestnicy gry mogli już wejść w swoje role, aby przez kolejne 2 godziny intensywnie pracować nad osiągnięciem wyznaczonego celu.

Studenci z Polski, Norwegii i Holandii musieli wejść w rolę pracowników mających zaplanować wybudowanie statku. Zadanie nie było proste, ponieważ wymagało od uczestniczek i uczestników wielkiej wyobraźni (wchodzili w role pracowników zespołów takich, jak: Supply Chain, Inżyniering, Project Management, Stocznia), analizowania danych, efektywnego komunikowania się w ramach zespołu, dzielenia się zadaniami, planowania i organizowania. To, że warsztaty odbywały się w języku angielskim, stanowiło dodatkowe wyzwanie dla uczestników.

- Powszechnie uważa się dziś, że inżynierowie muszą potrafić pracować twórczo w międzynarodowych i często multidyscyplinarnych zespołach. Dlatego warsztaty dla studentów z Norwegii i Polski zorganizowane przez firmę Damen są moim zdaniem zdaniem niezwykle przydatne. Cieszę się, że wiodące firmy związane z przemysłem okrętowym wspomagają proces kształceni - mówił prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.

- Uważam, że najważniejszym tematem poruszonym podczas tych warsztatów była komunikacja w zespole oraz zgrywanie terminów i interesów różnych "działów firmy" - podgrup uczestników. Każdy ma swoje cele poboczne i konieczne jest połączenie tych elementów w jedną idealnie zgrywającą się całość. Taki faktyczny problem wymusił sprawdzenie na nowo ograniczeń produkcyjnych, decyzję o tym co można przyspieszyć, a gdzie można robić coś bez pośpiechu. Myślę, że to dobre odwzorowanie trudności w pogodzeniu interesów wszystkich, wymuszające komunikację w zespole - tak ważną przy wszystkich projektach. Możliwość zobaczenia tego od wewnątrz teraz daje nam czas na przemyślenia, a uproszczony model projektu na potrzeby ćwiczenia uwypuklił to, na co trzeba zwrócić uwagę. Teraz podczas pracy w kole studenckim możemy przetestować nasze pomysły na organizację - mówił Mateusz Bartuś, lider sekcji Koła Studentów Techniki Okrętowej "Korab" Politechniki Gdańskiej. - Bardzo dobrze jest również usłyszeć komentarze do naszej pracy od pracowników firmy - przyłożyli wagę do innych elementów pracy niż wykładowcy. Taka możliwość zmiany perspektywy dobrze wpływa na możliwość rozwoju, pewnego dostosowania się do pracy w przemyśle, wyjścia z pewnego typu myślenia akademickiego. Nie jest to złe myślenie, jednak nie zawsze tak łatwo wdraża się teorię do praktycznego zastosowania, więc spojrzenie na to z innej strony już teraz, w trakcie studiów daje szansę na wyciągnięcie wniosków trochę innych niż na początku studiów.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.