• <
nauta_2024

Fairplay zamawia nowe holowniki w Damenie

Partnerzy portalu

Fot. Fairplay Towage Group

Fairplay Towage Group złożył zamówienie na dwa nowe holowniki, które wybuduje Damen. Pierwsza z jednostek wejdzie do eksploatacji jeszcze w tym roku.

Fairplay Towage Group, jeden z wiodących na kontynencie dostawców usług holowniczych, zamówił w Damen Shipyards dwa nowe holowniki. Jeden z nich, wykonany na bazie projektu ASD Tug 2813 statek, który będzie nosił nazwę Fairplay-97, będzie mógł pochwalić się uciągiem na palu przekraczającym 80 ton, co znacznie wpłynie na jego możliwości pracy w portach. Druga jednostka, nazwana Fairplay-83, będzie miała 60 ton uciągu na palu. Będzie także wyposażona w azymutalny napęd rufowy i wciągarkę rufową do holowania na morzu. Obie jednostki zostaną wyposażone w zewnętrzne funkcje FiFi (fire-fighting) umożliwiające wsparcie akcji ratunkowych i gaśniczych.

Fairplay-83 dotrze do Rotterdamu, gdzie siedzibę ma holenderski oddział Fairplay Towage, w ciągu najbliższych tygodni. Holownik zostanie tam dostarczony przy pomocy statku heavy-lift. Następnie statek przejdzie kilka modyfikacji i ulepszeń. Jego odbiór przez zamawiającego planowany jest pod koniec października 2023 roku. Drugi, mocniejszy Fairplay-97, jest w trakcie budowy. Zgodnie z harmonogramem prac, na jesieni ma rozpocząć próby morskie, zaś dostawa przewidziana jest na pierwszy kwartał 2025 roku.

Na życzenie armatora oba nowe holowniki zostaną wyposażone w systemy oczyszczania spalin, aby zapewnić zgodność z normą IMO Tier III.

Zamówienie dwóch nowych holowników to kontynuacja współpracy między Fairplay Towage a Damen Shipyards. Armator już wcześniej nabywał holowniki produkowane przez Damen (m.in. w polskiej stoczni Safe). Ostatni holownik Damen projektu ASD 2813 wzmocnił flotę Fairplay pod koniec zeszłego roku. Po dostarczeniu dwóch nowych jednostek, całkowita liczba statków Damen w barwach Fairplay Towage Group wzrośnie do trzynastu.

– Rozważając plany zakupowe, szukaliśmy nowoczesnych projektów holowników o wyjątkowych możliwościach klasy lodowej, aby wzmocnić i odmłodzić naszą flotę. To właśnie znaleźliśmy w propozycji Damena. Jeden statek będzie wyposażony w wyciągarkę rufową, co umożliwi nam świadczenie szerokiej gamy usług. Wypełni w naszej ofercie lukę pomiędzy naszymi holownikami portowymi, takimi jak projekt Damen RSD 2513, a naszym Damen Shoalbuster 2711 Fairplay-37. Zauważyliśmy również, że nasi klienci coraz częściej wymagają wysokiego uciągu na palu, dlatego do naszej floty dodajemy kolejny nowo zbudowany holownik o uciągu przekraczającym 80 ton w postaci jednostki Damen ASD 2813 – komentuje Arkadiusz Ryż, dyrektor oddziału Offshore Wind w Fairplay Towage Polska.

– Ta umowa jest wyjątkowa dla Damena – mówi kierownik sprzedaży Damen Joschka Böddeling. – Naprawdę doceniamy głęboką relację, jaką zbudowaliśmy z Fairplay w ostatnich latach. Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, że ten ważny klient wrócił do nas ze swoimi najnowszymi wymaganiami i że pomimo ostrej konkurencji udało nam się przekonać go o zaletach naszej propozycji.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.