• <
nauta_2024

Duże zamówienie dla Fincantieri. Cztery wycieczkowce z opcją na kolejne cztery

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Duże zamówienie dla Fincantieri. Cztery wycieczkowce z opcją na kolejne cztery

Partnerzy portalu

Norwegian Viva, fot. Fincantieri

Norwegian Cruise Line złożył we włoskiej stoczni Fincantieri zamówienie na cztery nowe wycieczkowce z opcją na kolejne cztery. To największe zamówienie w historii firmy.

Jak donosi Reuters, Norwegian zamówi osiem nowych statków, które będą docelowo pływać w ramach trzech marek należących do holdingu. Dostawy jednostek zaplanowano na lata 2026-36. Według szefów Norwegian jest to efekt rosnącego rynku rejsów wycieczkowych.

– To pokazuje nasz optymizm co do przyszłości tej branży – przekazał agencji Reutera Harry Sommer, dyrektor generalny Norwegian.

Jak powiedział Sommer, nowe zamówienia nie zwiększą znacząco wymogów w zakresie nakładów inwestycyjnych spółki. Przyznał jednak, że nowe statki są droższe od poprzednich, co nie powinno być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę inflację i wzrost kosztów pracy. Norwegian nie ujawnił kosztów umowy ze stocznią, ale Reuters podał, że firma zaciągnęła kredyty denominowane w euro o wartości około 1,5 mld dolarów, co ma częściowo pokryć budowę czterech pierwszych statków. Jednostki te będzie budować znana z wycieczkowców włoska stocznia Fincantieri. Jednocześnie stocznia poinformowała, że podpisany został list intencyjny dotyczący budowy pozostałych czterech w przyszłości.

W 2025 roku nastąpić ma otwarcie nowego nabrzeża na prywatnej firmie na Bahamach należącej do Norwegian. Inwestycja pochłonie 150 mln dolarów, ale według spółki pozwoli na zwiększenie ilości gości przypływających w te okolice o połowę.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.