• <

Iran będzie korzystał z portów morskich na Kubie

Partnerzy portalu

Iran będzie korzystał z portów morskich Kuby; celem jest rozwój infrastruktury na wyspie i pogłębienie współpracy z państwami Morza Karaibskiego - podały w środę media w obu krajach. Relacje Iranu i Kuby zacieśniły się w ostatnich miesiącach.

Oprócz niezależnych mediów kubańskich wiadomość tę potwierdziły media w Iranie, m.in. agencja prasowa Irna, cytujące szefa tamtejszej Organizacji ds. Portów i Polityki Morskiej Alego Akbara Safaeia.

Jak ustalił portal 14ymedio, Iran zamierza korzystać z infrastruktury morskiej Kuby, aby "zaspokoić popyt państw południowoamerykańskich" w zakresie handlu morskiego i transportu. Ponadto inwestycje w kubańskie porty ma służyć Teheranowi do "umocnienia związków z zaprzyjaźnionymi krajami”, w szczególności z Wenezuelą. Portal ustalił, że w ostatnim czasie Iran przekazał temu państwu trzy statki.

14ymedio przypomniał, że w ostatnich miesiącach dochodziło do częstych spotkań przedstawicieli władz Iranu i Kuby, m.in. w grudniu prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel udał się do Teheranu, gdzie strony zobowiązały się do współpracy w "ramach gospodarki oporu służącej zwalczaniu imperializmu USA".

"Z kolei w sobotę w Teheranie kubański minister transportu Eduardo Rodriguez Davila spotkał się ze swoim irańskim odpowiednikiem (…). Strona kubańska poprosiła o możliwość korzystania z portów i jednostek żeglugi Iranu w celu eksportowania kubańskich produktów” - podał 14y medio.

Podczas sobotniego spotkania rząd Kuby zawarł też umowę z irańską spółką Wagon Pars na zakup części oraz naprawę wagonów kolejowych w kraju.

Dodatkowo zawarto porozumienie w sprawie realizacji wspólnych przedsięwzięć w sferze usług technicznych oraz inżynieryjnych w zakresie budowy i rozwoju infrastruktury mieszkaniowej, drogowej, a także kolejowej.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.