• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjskie porty wzbogacą się o stacje ładowania statków elektrycznych

kw

27.05.2024 11:47
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjskie porty wzbogacą się o stacje ładowania statków elektrycznych

Partnerzy portalu

Peel Ports Group, drugi co do wielkości operator portowy w Wielkiej Brytanii, planuje stworzenie pierwszego ekologicznego korytarza żeglugowego między Wielką Brytanią a Irlandią. Inicjatywa ta, realizowana we współpracy z firmą NatPower Marine, obejmuje budowę komercyjnej sieci ładowania elektrycznego dla statków i pojazdów. Inwestycja w infrastrukturę ładowania, kosztująca około 127 milionów dolarów, obejmie osiem portów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jest to część globalnej sieci ładowania o wartości 3,8 miliarda dolarów, planowanej przez NatPower Marine do 2030 roku w 120 portach na całym świecie. Dzięki temu partnerstwu można znacznie zmniejszyć emisje, zwłaszcza że rocznie przez Morze Irlandzkie przepływa ponad 3 000 statków emitujących 230 000 ton CO2.

Pierwsze trasy przez Morze Irlandzkie obejmą Belfast–Heysham i Dublin–Birkenhead. Port Heysham ma stać się pierwszym w Wielkiej Brytanii portem o zerowej emisji netto. Inwestycje wspierają cel Peel Ports Group, by do 2040 roku stać się operatorem portów o zerowej emisji netto.

Rząd Wielkiej Brytanii aktywnie wspiera ekologiczne korytarze żeglugowe, ogłaszając niedawno piątą rundę konkursu na demonstrację czystego morza, z funduszami dla start-upów na rozwój ekologicznych szlaków żeglugowych.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.