• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

24.04.2024 14:41 Źródło: Służby Prasowe 3. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.

W morze okręty wyruszyły tworząc tzw. Okrętową Grupę Zadaniową. Były to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko (273), zbiornikowiec ORP Bałtyk (Z-1) i mały okręt rakietowy typu Orkan, ORP Orkan (421).

Służący na tych okrętach marynarze ćwiczą osłonę i ochronę szlaków żeglugowych oraz infrastruktury krytycznej, manewrowanie w szykach, czy też reagowanie na zagrożenia czyhające podczas wykonywania zadań w każdej domenie, tj. na wodzie, pod wodną oraz w powietrzu. Kilkudniowe przedsięwzięcie ma także się wpisywać w potwierdzanie roli sił morskich w systemie obronności państwa.

Ochrona tras morskich jest jednym z kluczowych zadań tak dla okrętów stricte bojowych, jak i przeciwminowych. Zablokowanie kluczowego odcinka, czy też toru podejściowego do portu byłoby katastrofalne dla bezpieczeństwa i gospodarki państwa, z racji na to, że większość transportu towarowego odbywa się drogą morską. Boleśnie o tym przekonała się Ukraina, która w krytycznym momencie rosyjskiej agresji rozpoczętej 24 lutego 2022 roku musiała szukać alternatywnych tras do transportu swoich towarów, szczególnie zboża, wykorzystując do tego m.in. porty w innych państwach

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.