• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraińskie porty wracają do przedwojennych wyników

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraińskie porty wracają do przedwojennych wyników

Partnerzy portalu

Zarząd Ukraińskich Portów Morskich poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy od otwarcia korytarza morskiego udało się przywrócić przedwojenne wolumeny transportu i rozszerzyć zakres obsługiwanych ładunków, pomimo rosyjskich ataków na porty i infrastrukturę.

W maju transport morski w Ukrainie osiągnął ponad 8 mln ton, w porównaniu do 7,7 mln ton w kwietniu. Od początku roku przewieziono od 45 do 50 mln ton ładunków, niemal dwukrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy dominowały przewozy zboża. Do maja 2024 roku obsłużono ponad 1700 statków, a ruch wciąż rośnie.

Ukraina pozostaje głównym eksporterem produktów rolnych. W kwietniu zboża stanowiły 6,3 mln ton z 9,9 mln ton ładunku przewożonego przez porty morskie i śródlądowe.

Porty koncentrują się na wznowieniu operacji kontenerowych i przywróceniu bezpośrednich usług kontenerowych. Planowane jest także wznowienie działalności promowej.

Od kwietnia turecka firma Akkon uruchomiła usługę dowozową kontenerów na trasie Czarnomorsk – Konstanca w Rumunii. Sukces tej operacji skłonił Hapag-Lloyd i Maersk do wznowienia usług. Oczekuje się, że MSC Mediterranean Shipping wznowi działalność w połowie czerwca, oferując rejsy z Odessy do Turcji.

Do tej pory obsłużono 10 kontenerowców. Tureckie firmy używają drobnicowców z kontenerami, a pierwsze dedykowane kontenerowce powróciły do portów Morza Czarnego. Usługi Maerska obsługują statki o pojemności 1100 TEU.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.