• <
nauta_2024

Zakończyły się targi Posidonia w Grecji. Rekordowa edycja, polski pawilon oraz aktywny udział polskich firm

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zakończyły się targi Posidonia w Grecji. Rekordowa edycja, polski pawilon oraz aktywny udział polskich firm

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Ponad tydzień w Grecji odbywało się prawdziwe święto branży morskiej z mocnym polskim akcentem. 5 dni targów Posidonia z polskim pawilonem narodowym, polskie seminarium podczas drugiego dnia targów oraz szereg imprez towarzyszących z polskim udziałem, w tym regaty Posidonia Cup oraz bieg Posidonia Running Event. Z rekordową liczbą wystawców i bogatym programem konferencyjnym 28. edycja tego wydarzenia skupiła branżę morską z całego świata oraz po raz kolejny potwierdziła mocną pozycję Posidonii w kalendarzu imprez o globalnym zasięgu oraz potęgę greckiej żeglugi.

Posidonia 2024 jest największym wydarzeniem w ciągu sześciu dekad istnienia tej odbywającej się co dwa lata imprezy, z ponad 2000 wystawcami z 82 krajów i 23 pawilonami narodowymi, gotowymi do zaprezentowania swojej oferty na parkiecie wystawienniczym, który okazał się zbyt mały, aby zaspokoić tegoroczne zapotrzebowanie na przestrzeń. Ponadto zaplanowano łącznie 68 konferencji, paneli dyskusyjnych i seminariów poświęconych tematyce morskiej.

Organizatorzy przekazali, że targi odwiedziło ponad 40 000 uczestników. Twierdzą też, że Posidonia 2024 wygenerowała około 80 milionów euro przychodów dla greckiej gospodarki, głównie w sektorach hotelarskim, MICE, transportowym i F&B.

- To jedne z największych i najbardziej prestiżowych targów morskich na świecie, a my jako Polska na gospodarkę morską stawiamy, dlatego musimy też tu być, by pokazywać nasz potencjał. Jestem przekonany, że taka obecność pozwoli na budowanie i umacnianie naszej marki jako solidnych partnerów i profesjonalistów, którzy branżą morską się zajmują - powiedział wiceminister infrastruktury RP Arkadiusz Marchewka, który otworzył w poniedziałek polski pawilon na Międzynarodowych Targach Morskich Posidonia w Grecji.

Polski pawilon narodowy

W targach Posidonia udział wzięło 28 polskich firm. Głównym polskim akcentem był polski pawilon narodowy, w którym prezentowało swój potencjał kilkanaście firm. Wspólnie wystawiły się porty oraz stocznie w tym Stocznia Remontowa Nauta, MSR Gryfia, Polski Rejestr Statków, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście, Bota Technik. Wygospodarowano także przestrzeń dla Polskiego Forum Technologii Morskich. Na stoisku PFTM swoją ofertę przedstawiały firmy: Famor, JPP Marine, HG Solutions oraz Phoenix Poland.

- W naszym pawilonie swoje oferty przedstawiają zarówno największe polskie porty, czyli port w Gdańsku, Gdyni i port Szczecin-Świnoujście, jak i państwowe stocznie i prywatne przedsiębiorstwa" - informował Arkadiusz Marchewka. - Cieszę się, że mamy połączenie firm państwowych, należących do Skarbu Państwa, i prywatnych, bo w nich drzemie wielki potencjał i musimy robić wszystko, aby pokazywać światu, że jesteśmy po prostu w tym dobrzy - oznajmił Marchewka.

Polskie seminarium

Ważnym elementem drugiego dnia targów było polskie seminarium, podczas którego polskie firmy prezentowały swój potencjał, ofertę i plany. Ponad 2 godziny prezentacji, prelekcji oraz przedstawiania możliwości polskich firm spotkało się ze sporym zainteresowaniem.

Seminarium otworzył wiceminister Arkadiusz Marchewka.

- Pokazujemy tu nasz potencjał, budujemy naszą markę jako profesjonalistów zajmujących się branżą morską - powiedział wiceminister.

Polska załoga rywalizowała podczas regat Posidonia Cup w greckim Pireusie

Międzynarodowym targom Posidonia w Grecji towarzyszyło szereg sportowych imprez integracyjnych. Jedną z najważniejszych były regaty, które rozpoczęły się w historycznej Zatoce Pireus - Munichia. Team w barwach Polish Register of Shipping Hellas dzielnie rywalizował z wsparciem reprezentantów Stoczni Nauta, Polskiej Żeglugi Morskiej oraz Ambasady RP w Atenach.

Napędzane wiatrami Morza Egejskiego, flagowe wydarzenie sportowe Posidonia po raz kolejny zaprezentowało zaangażowanie społeczności żeglugowej w tworzenie zrównoważonej przyszłości i podkreśliło jak mocno branża morska zakorzeniona jest w żeglarskiej tradycji.

31 maja około 60 jachtów i 700 reprezentantów kadry kierowniczej wyższego szczebla oraz żeglarzy rywalizowało w malowniczej zatoce Faliron o upragnione trofea Posidonia Cup.

Dzień zakończył się ceremonią wręczenia nagród Pucharu oferując uczestnikom szansę cieszenia się radosną letnią nocą na Riwierze Attyki.

Bieg Posidonia Running EVENT 2024 z polskim udziałem

Blisko 2000 osób wzięło udział w niedzielnym biegu Posidonia Running EVENT 2024, który odbył się w centrum Pireusu.

Tu też widoczny udział mieli Polacy. W biegu udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm i instytucji zorganizowanych i zintegrowanych przez polska ambasadę w Atenach. Świetna atmosfera pozwoliła uczestnikom naładować baterię przed tygodniem targowych zmagań.

Targi Posidonia odbywają się co dwa lata i należą do głównych tego typu wydarzeń w Europie. W tym roku na Posidonii swoje towary i usługi prezentowało ponad 2 tys. podmiotów z 82 krajów. Tegoroczna edycja była największą w 60-letniej historii targów pod względem liczby gości.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.