• <
siemens_gamesa_2022

Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto

27.09.2021 18:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto

Partnerzy portalu

Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Offshore Renewable Energy Catapult

Według najnowszego raportu Offshore Renewable Energy Catapult (ORE), do 2050 roku rynek robotyki w sektorze energetycznym będzie wart 8,4 mld funtów i może stać się niezbędny do utrzymania i sukcesu kluczowych systemów źródeł odnawialnych.

Takie jest stanowisko Offshore Renewable Energy Catapult, który opublikował nowe badania sugerujące, że autonomiczne systemy i robotyka mogą odegrać znaczącą rolę w globalnej inicjatywie na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.

Autorzy twierdzą, że do 2050 roku globalny rynek robotyki w sektorze energetycznym będzie wart 8,4 miliarda funtów – z czego 3,5 miliarda będzie stanowić energia wiatrowa.

Zgodnie z badaniem, wraz ze wzrostem mocy morskich elektrowni wiatrowych, będzie wzrastać potrzeba konserwacji i eksploatacji, do której wkraczają roboty. ORE wyjaśnia, że ​​zadania konserwacyjne mogą wykonywać roboty i systemy autonomiczne, zwiększając jednocześnie poziom bezpieczeństwa.

Ponieważ coraz więcej farm wiatrowych buduje się na odległych obszarach i na głębszych wodach, roboty mogą pomóc w nadzorowaniu operacji, a także przedłużyć żywotność komponentów i turbin, zmniejszając w ten sposób ryzyko, ilość odpadów przemysłowych czy zmniejszyć emisje.

Coraz większy rynek 

Raport ujawnia, że ​​rynek eksploatacji i konserwacji  w sektorze energii wiatrowej podwoi się w ciągu 20 lat, z 51 miliardów funtów w 2030 roku do 120 miliardów funtów w 2050 roku. ORE podaje, że robotyka pochłonie część tych pieniędzy, ale rozwój technologii cyfrowych pozwoli również na rozwój rynku.

–  Rozwój globalnego rynku energii stanowi niezwykłą szansę dla robotyki i systemów autonomicznych. Dotyczy to nie tylko morskiej energii odnawialnej, sektora, który nadal szybko się rozwija, ale także ropy i gazu w perspektywie krótko- i średnioterminowej – komentuje Gavin Smart, dyrektor ds. analiz w ORE.

–  To, co wyróżnia rynek robotyki, to potencjał technologii cross-application. Jest prawdopodobne, że rozwiązania, które zmaksymalizują wydajność i poprawią bezpieczeństwo, zostaną przystosowane do pracy w wielu branżach. Ponieważ nadal pracujemy nad osiągnięciem zera netto, jasne jest, że robotyka będzie odgrywać kluczową rolę – dodaje dyrektor.

I jak dodaje, szansa, jaką daje to Wielkiej Brytanii, jest znacząca. – W całym łańcuchu dostaw możemy tworzyć miejsca pracy, podnosić kwalifikacje naszych pracowników energetycznych, budować potencjał eksportowy i dodawać wartość naszej gospodarce – podsumowuje Smart.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.