• <
siemens_gamesa_2022

Ukraina. MSZ: jesteśmy rozczarowani zawarciem przez Węgry umowy z Gazpromem

AK

27.09.2021 19:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ukraina. MSZ: jesteśmy rozczarowani zawarciem przez Węgry umowy z Gazpromem

Partnerzy portalu

Ukraina. MSZ: jesteśmy rozczarowani zawarciem przez Węgry umowy z Gazpromem - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Kijów jest zdziwiony i rozczarowany decyzją Węgier o podpisaniu nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu z ominięciem Ukrainy - oświadczyło w poniedziałek ukraińskie MSZ.

"Jesteśmy zdziwieni i rozczarowani decyzją Węgier o podpisaniu 27 września 2021 roku w Budapeszcie nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim koncernem Gazprom na dostawy gazu z ominięciem Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu.

Resort podkreślił, że Ukraina uważa to za "wyłącznie polityczną, nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję, podjętą dla zadowolenia Kremla i na szkodę narodowym interesom Ukrainy i ukraińsko-węgierskim stosunkom".

Zdaniem Kijowa, dla Węgier nadal "bardziej korzystne jest otrzymywanie gazu tranzytem przez rozgałęziony system przesyłu gazu Ukrainy".

Ministerstwo poinformowało o odroczeniu posiedzenia międzyrządowej ukraińsko-węgierskiej komisji ds. współpracy gospodarczej, które miało odbyć się w dniach 29-30 września w Budapeszcie pod kierownictwem szefów MSZ obu krajów.

Podkreśliło, że "węgiersko-rosyjska umowa gazowa będzie mieć znaczny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Europy, stwarza nowe okoliczności, które wymagają wszechstronnej analizy ryzyka i zagrożeń oraz uzgodnionych działań krajów regionu, by minimalizować jej negatywne skutki".

Ukraina zwróci się do Komisji Europejskiej o ocenę zgodności nowej węgiersko-rosyjskiej umowy gazowej z prawem europejskim w dziedzinie energetyki - zapowiedziano.

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.


Informując pod koniec sierpnia o szczegółach porozumienia, węgierski minister powiedział, że opiewa ono na 10 plus 5 lat, co oznacza, że po 10 latach będzie zmniejszenie zakupionej ilości, która wynosi 4,5 mld m sześc. rocznie. Tę ilość Gazprom ma dostarczyć na Węgry dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1 mld - przez Austrię.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.