• <
mewo_2022

Skandynawowie opracowują morską podstację wiatrową

bk

22.09.2022 17:31
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Skandynawowie opracowują morską podstację wiatrową

Partnerzy portalu

Skandynawowie opracowują morską podstację wiatrową - GospodarkaMorska.pl
Fot. semcomaritime.com

Duńskie firmy, Semco Maritime i ISC Consulting Engineers, oraz stowarzyszona z Technip Energies spółka Inocean, z siedzibą w Norwegii i Szwecji, przedstawiły koncepcję morskiej podstacji wiatrowej.

Te trzy firmy nawiązały współpracę, która połączy doświadczenie Semco Maritime i ISC w zakresie inżynierii i budowy morskich elektrowni wiatrowych i stacjonarnych z doświadczeniem Inocean jako architekta morskiego w projektowaniu konstrukcji pływających zarówno dla pływających turbin wiatrowych, jak i dla głównych pływających platform wiertniczych.

Przedstawiona przez partnerów koncepcja pływającej podstacji morskiej jest niezawodna, efektywna kosztowo i skalowalna.

Układ podstacji został opracowany tak, aby pasował do kształtu trójkolumnowej stabilizowanej konstrukcji nośnej, według partnerów, którzy twierdzą, że jest to "cała znana technologia połączona w nowym opakowaniu".

– W miarę jak pływające farmy wiatrowe rozwijają się pod względem wielkości, odległości od brzegu i głębokości, potrzeba pływającej morskiej podstacji jako kluczowego elementu aktywów przesyłowych staje się kluczowa – powiedział Tommy Flindt, starszy dyrektor Semco Maritime.

– Istnieje wiele zagrożeń technicznych, którymi należy zarządzać. Łącząc dwie dekady sukcesów Semco Maritime i ISC w zakresie podstacji offshore z dwiema dekadami pracy Inocean jako architekta morskiego dla konstrukcji pływających, wierzymy, że jesteśmy właściwym zespołem do zarządzania i kontroli tego ryzyka – dodał dyrektor.

W ciągu ostatnich kilku lat przedstawiono kilka koncepcji pływających podstacji i rozpoczęto projekty badawcze.

Na początku tego miesiąca Saipem i Siemens Energy ogłosiły wspólne opracowanie projektu koncepcyjnego pływającej podstacji o mocy 500 MW zasilanej prądem zmiennym o wysokim napięciu (HVAC), przeznaczonej do wykorzystania w morskich farmach wiatrowych.

W czerwcu tego roku DNV wraz z 30 partnerami branżowymi uruchomiło Joint Industry Project (JIP), którego celem jest usprawnienie rozwoju technologii dla pływających podstacji wiatrowych offshore.


Źródło: offshorewind.biz

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.