• <
pge_baltica_390x100_duży

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

zk

31.05.2023 12:12
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Partnerzy portalu

Fot. Iberdrola

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.

W ramach nowo uzgodnionej umowy PPA Iberdrola będzie dostarczać z projektu Baltic Eagle Holcimowi 250 GWh energii odnawialnej rocznie, co powinno pomóc firmie przyspieszyć osiągnięcie poziomu zerowej emisji netto w Niemczech, gdzie zamierza zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej w swojej działalności do ponad 80 procent do 2030 roku.

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle jest zlokalizowana w południowej części Morza Bałtyckiego, a pierwsze monopale zostały już osadzone na placu budowy.

Oczekuje się, że morska farma wiatrowa Baltic Eagle o mocy 476 MW będzie dostarczać energię odnawialną do około 475 000 domów, jednocześnie zmniejszając emisję CO2 o około 800 000 ton rocznie.

Projekt, zlokalizowany na północny wschód od wyspy Rugia u wybrzeży Pomorza, ma zostać ukończony do 2024 roku.

W marcu Amazon i Iberdrola podpisały umowę PPA na dostawę energii elektrycznej z projektu Baltic Eagle.

Miesiąc później Iberdrola podpisała kolejną umowę PPA z Salzgitter Flachstahl, częścią Salzgitter Group, na energię elektryczną wytwarzaną na tej samej morskiej farmie wiatrowej.

W ramach szerszego porozumienia z Holcim, obie firmy utworzyły grupę roboczą w celu przeanalizowania potencjału realizacji szerokiej gamy dalszych projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem w Europie i potencjalnie na innych kontynentach.

Opracowywane propozycje obejmują potencjalne dodatkowe umowy PPA w celu dekarbonizacji działalności, a także analizę odpowiednich lokalizacji do rozwoju lokalnych instalacji OZE w zakładach operacyjnych należących do Holcim, od fotowoltaiki po zielony wodór.

- Dzięki naszej umowie czysta energia z morskiej energetyki wiatrowej natychmiast wesprze działalność Holcim, a obie firmy chcą rozszerzyć nasze zrównoważone partnerstwo znacznie dalej w nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach - powiedział Aitor Moso, dyrektor Iberdrola Retail Business.

Iberdrola pomoże również Holcim w analizie projektów, które mogłyby w przyszłości pomóc w zwiększeniu elektryfikacji istniejących procesów przemysłowych i pobudzeniu rozwiązań w zakresie elektromobilności.


Źródło: offshorewind.biz

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.