Litewskie Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji społecznych pakiet zmian do ustaw o energii odnawialnej i elektrycznej, który ma na celu stworzenie środowiska regulacyjnego dla szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
Nowe rozporządzenie zawiera propozycje dotyczące przyspieszenia organizacji przetargu, który będzie składał się z etapu rejestracji, weryfikacji kwalifikacji oraz etapu składania ofert na rozwój morskich farm wiatrowych.
Ustalone terminy realizacji poszczególnych etapów pomogą zapewnić szybkie przeprowadzenie przetargu. Przyjęcie tych zmian doprowadziłoby do podjęcia przez rząd decyzji o organizacji przetargu na drugą lokalizację morskiej farmy wiatrowej.
Biorąc pod uwagę proponowane przyspieszone procedury przetargowe, przewiduje się, że morska farma wiatrowa mogłaby wyprodukować pierwszą moc już w 2028 roku. Jest to ten sam rok, w którym rząd planuje uruchomić pierwszą w kraju morską farmę wiatrową.
Pakiet zmian może stworzyć nową szansę na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii bez wsparcia państwa.
Ministerstwo Energii zaprasza partnerów społeczno-gospodarczych do udziału we wspólnych konsultacjach, które odbędą się zdalnie 9 listopada.
Pierwszy przetarg, do którego Ministerstwo Energii już się przygotowuje, ruszy zgodnie z planem 1 września 2023 roku.
Wstępne badania obszaru, który rząd litewski przeznaczył na pierwszą w tym kraju morską farmę wiatrową, wykazały, że tamtejsze dno morskie nadaje się do rozwoju tego typu projektu.
Obszar o powierzchni 137,5 km kwadratowych na Morzu Bałtyckim, który rząd litewski wskazał dwa lata temu, znajduje się około 29 kilometrów od linii brzegowej.
Przewidywana moc projektu, który ma zostać uruchomiony w 2028 roku, to 700 MW.
Źródło: offshorewind.biz
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata