• <
mewo_2022

Jedyna taka w Polsce 20-metrowa turbina wiatrowa stanęła przy Politechnice Morskiej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jedyna taka w Polsce 20-metrowa turbina wiatrowa stanęła przy Politechnice Morskiej

Partnerzy portalu

Fot. Tomasz Szustek, Politechnika Morska w Szczecinie

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna inauguracja unikatowego obiektu szkoleniowego, który stał się dumą Politechniki Morskiej w Szczecinie. To nie tylko symbol innowacji, lecz także kluczowy element programu nauczania dla jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu MEW: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

Uroczystość inauguracji miała miejsce przy ulicy Willowej 2 w Szczecinie, gdzie 20-metrowa turbina wiatrowa o mocy 1 MW została oddana do użytku w ramach rozbudowy laboratorium Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej. Wydarzenie uświetnił udział ważnych gości, w tym Sekretarza Stanu Marka Gróbarczyka, Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego, Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, JM Rektora PM Wojciecha Ślączkę oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego Jaromira Mysłowskiego.

Prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM, podkreśla, że turbina to nie model, ale rzeczywisty, w pełni funkcjonalny obiekt, na którym studenci będą zdobywać praktyczną wiedzę i konkretne umiejętności. To cenne narzędzie, które umożliwi zgłębianie zagadnień związanych z elektroenergetyką, mechaniką oraz zasadami bezpieczeństwa i serwisowania.

– Jedyna różnica polega na tym, że jest tam specjalnie dorobiona przekładania, aby turbina mogła pracować. Ze względu na wymogi środowiskowe i lokalizacyjne będzie ona zasilana silnikiem elektrycznym, a nie siłą wiatru, chociaż odpowiednio skrócone łopaty będą docelowo dołączone, aby wszystkie mechanizmy, które występują w rzeczywistości, tutaj działały – mówi prorektor. – Nasza turbina będzie systematycznie „unaukowiana”, już teraz pracujemy nad konkretnymi patentami – dodaje.

Przy nowym obiekcie stoi trafostacja, będąca jednocześnie laboratorium studentów wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki, którzy będą mogli rozmaicie przetwarzać generowany w turbinie prąd.

Fot. Tomasz Szustek, Politechnika Morska w Szczecinie

Uruchomienie turbiny stanowi kamień milowy w rozwoju Politechniki Morskiej w Szczecinie, która jest jednym z liderów kształcenia w sektorze inżynierii przemysłowej i morskich elektrowni wiatrowych. Zaangażowanie w rozwój innowacyjnych rozwiązań i praktyczne podejście do edukacji, ugruntowują pozycję uczelni jako kluczowego gracza w polskiej nauce. Politechnika Morska śmiało wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych specjalistów w sektorze MEW, przyczyniając się do budowania przyszłości zrównoważonej energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.