Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej.
Ustawa przewiduje utworzenie Politechniki Morskiej w Szczecinie 1 września 2022 roku. Utworzona zostanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów. Projekt ustawy złożyła do Sejmu grupa posłów PiS, KO, Lewicy i PSL.
„Utworzenie Politechniki na bazie Akademii podkreśli techniczny profil działalności naukowej i dydaktycznej przejawiający się w prowadzeniu kształcenia przede wszystkim na studiach kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera oraz prowadzeniu działalności naukowej w przeważającej mierze dyscyplinach należących do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych” – uzasadniali autorzy ustawy.
Zmiana ma się także przyczynić do pozytywnego odbioru uczelni w regionie i zwiększyć jej rozpoznawalność w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
Zgodnie z ustawą mienie Akademii stanie się mieniem Politechniki, nowo powołana Politechnika przejmie też wszelkie prawa i obowiązki Akademii w myśl mechanizmu sukcesji generalnej.
Utworzona Politechnika będzie musiała dostosować się do wymogów określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc uzyskać kategorię naukową co najmniej B plus w co najmniej dwóch dyscyplinach naukowych w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych.
Zgodnie z ustawą pierwszym rektorem Politechniki będzie obecny rektor Akademii i będzie kontynuował swoją kadencję rozpoczętą 1 września.
Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii
Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku
Minister Moskwa: zmiana ustawy o elektrowniach wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych
Raport ONZ. Czy oceany nas wyżywią?
CEVA Logistics stawia na dynamiczny rozwój frachtu oceanicznego i otwiera nowe biuro w Gdyni
Vestas pionierem. Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem