• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecin. Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki

gm

06.04.2022 13:59 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szczecin. Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki

Partnerzy portalu

Szczecin. Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki otrzymało pięć projektorów, które będą zainstalowane w planetarium. Umożliwią one oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej. W planach jest m.in. "podróż" w kosmos, do wnętrza ziemi i na dno oceanów.

Pięć projektorów, dzięki wbudowanym nadajnikom radiowym, umożliwi synchronizację z okularami i oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej.

"Pokazy będą dotyczyły tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych" – informuje rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki Jarosław Dobrzyński.

Jak dodał "będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System Voting Box pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów". Dzięki temu systemowi zamontowanemu w fotelach możliwe będzie również przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów.

Gospodarka Morska
Fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie


Projektory laserowe znajdują również zastosowanie w symulatorach lotów oraz projektowaniu przemysłowym. Umożliwiają wyświetlanie obrazu o jasności do 5000 lumenów i gwarantują płynną, pozbawioną opóźnień reprodukcję szybkich akcji.

W planetarium znajdą się także: systemy nagłośnieniowe, oprogramowanie, a także fotele wyposażone w system umożliwiający głosowanie publiczności. Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości REAL 6,6 K. W maju planowany jest jego montaż.

Planetarium pomieści 44 widzów. Przewidziano również miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Morskie Centrum Nauki ma zostać otwarte pod koniec roku.

Gospodarka Morska
Fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie


Wyposażeniem Planetarium Morskiego Centrum Nauki zajmuje się konsorcjum firm AB-Micro z Warszawy oraz światowego potentata w wyposażaniu planetariów RSA Cosmos z siedzibą we Francji. Firma jest jednym z trzech liderów systemów planetaryjnych na świecie.  Stworzyła ponad 400 planetariów w 35 krajach.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki będzie z pewnością jedną z największych atrakcji w mieście i regionie. Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu widzowie będą mogli „podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów. W maju planowany jest montaż specjalnego ekranu wykonanego w USA.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.