• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

gm

01.06.2022 09:23 Źródło: Akademia Morska Szczecin
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Akademia Morska w Szczecinie

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu uczelni do rangi politechniki.  

Już za trzy miesiące Akademia Morska w Szczecinie zmieni szyld i stanie się pierwszą w Polsce Politechniką Morską.  

Za nami uroczystości związane z obchodami jubileuszu: podniosły i wzruszający apel pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a także gala jubileuszowa w sali Teatru Współczesnego, poprzedzona widowiskową musztrą paradną, którą szczecinianie mogli podziwiać na Wałach Chrobrego. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, z towarzyszeniem pocztu sztandarowego oraz kompanii honorowej AM – oficjele, zaproszeni goście i władze uczelni przemaszerowali do gmachu Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego, gdzie odbyła się główna część uroczystości.  

To tam goście mieli okazję podziwiać premierowy i jedyny w swoim rodzaju spektakl świetlny, przedstawiający historię szkolnictwa morskiego w Szczecinie, a przygotowany przez grupę artystyczną Galitsyna.  

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał doradca prezydenta, Paweł Mucha, a po odczytaniu go wręczył JM Rektorowi dokument poświadczający powstanie w Szczecinie Politechniki Morskiej, zgodnie z ustawą, którą Prezydent RP poświadczył swoim podpisem.  

Wysłuchaliśmy także Wojewody Zachodniopomorskiego, który zabrał głos w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Wysłuchaliśmy także okolicznościowych przemówień: sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, ministra Marka Gróbarczyka, zachodniopomorskiej kurator oświaty – Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy, a także Konsula Honorowego Ukrainy, Henryka Kołodzieja.  

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale państwowe, a także – jak co roku przy świątecznej okazji – przyznaliśmy doroczną nagrodę Wilka Morskiego. Tym razem tytuł powędrował do kpt. ż.w. Mirosława Folty, a także do studentki Zuzanny Raff. Wyróżnienia trafiły do kpt. ż.w. Krzysztofa Opieli oraz studenta Jakuba Byczka.  

– Ciągły rozwój uczelni, to wynik ciężkiej pracy i zaangażowania wielu z Was, co z satysfakcją na co dzień obserwuję – zwrócił się do społeczności akademickiej JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS. – Stawianie poprzeczki coraz wyżej, dążenie do odległych, ambitnych celów przynosi efekty, z których jestem bardzo dumny. Wczorajsze plany, dziś stają się faktami i rozpoczynamy ich realizację. Stojąc dziś przed Państwem wypada mi tylko powiedzieć "dziękuję" – podkreślił.   

Obchody jubileuszu zostały objęte patronatami: Ministerstwa Infrastruktury, Wojewody Zachodniopomorskiego, Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.  

Partnerem wydarzeń jest Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A., sponsorzy: Calbud, Simple, Port Szczecin-Świnoujście, Unity Line, SEC, Enea Operator, TeNet, Mentor.  

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości było nadzwyczajne posiedzenie Senatu AM, podczas którego odbyły się spotkanie z Zachodniopomorskim Zespołem Parlamentarnym, a także – po raz pierwszy w historii naszej uczelni nadaliśmy tytuł Doktora honoris causa. Ten zaszczyt przyjął prof. Aleksander Walczak, wieloletni rektor WSM, naukowiec, mentor.

Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.