• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca oficjalnie na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. 

Umowę dotyczącą powstania nowej specjalności podpisano na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w Laboratorium Hydromechaniki.

– Budowanie kadr w momencie, kiedy kształtuje się sektor związany z offshore, energetyką wiatrową na morzu to dla nas niezwykle ważne przedsięwzięcie. To właśnie my musimy zadbać o to, by ten sektor był obsługiwany przez polskich inżynierów – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

– Mówiąc o współpracy z Politechniką Gdańską, ale i innymi uczelniami w kraju, mamy także na myśli budowanie local content. Chcemy by polskie firmy, instytucje naukowe czy szkoły mogły korzystać z dobrodziejstw tych inwestycji z obszaru offshore, a przy okazji kształcić kadry rozwijając własne kompetencje – dodał prezes. 

Jakie umiejętności praktyczne przyniesie nauka na specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych?

– Absolwent takiego kierunku będzie w stanie prowadzić eksploatację farmy wiatrowej, zrozumie zjawiska, które na niej zachodzą oraz będzie w stanie odpowiednio reagować w przypadku napraw i innych działań interwencyjnych. Student otrzyma bardzo dobrą pozycję wyjściową do biznesu. Z kolei my jako pracodawca uzyskujemy pracownika, który jest w stanie wejść w przedsięwzięcie i skutecznie je realizować – zauważył. 

Otwarcie studiów jest efektem listu intencyjnego, jaki PGE podpisała w maju 2021 roku z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet). Porozumienie dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. 

Studia trwają trzy semestry. Wykłady poprowadzą m.in. pracownicy naukowi i specjaliści energetyki wiatrowej z PG, IMP PAN i DTU oraz doświadczeni eksperci-praktycy z PGE Baltica. Planowane są m.in. stypendia dla studentów, staże w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe.

Politechnika Gdańska. Offshore i OZE wpisują się w strategię

– Założyliśmy, że w strategii wydziału nasze kształcenie musi opierać się na trzech "nogach". Poza klasycznymi zajęciami, laboratoriami i wykładami oraz pracą własną studentów w zakresie projektów, potrzebna jest jeszcze ścisła współpraca z partnerem przemysłowym. Chodzi o to by kształcić, na takich kierunkach, które są na rynku potrzebne. A do tego potrzebny jest oczywiście dostęp do najnowszych technologii i współpraca z najlepszymi firmami – mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej na temat współpracy z PGE Baltica. 

Dziekan zaznaczył również, że uczelnia stawia na rozwój w zakresie nie tylko morskiej energetyki wiatrowej, ale i odnawialnych źródeł energii (OZE) innego rodzaju. 

– Najważniejsze jest to by z partnerami biznesowymi mieć wspólne projekty badawcze, realizować kształcenie z ich pomocą. Dzięki temu połączeniu tworzy się synergia i możemy wykształcić specjalistów na europejskim poziomie. Fachowa wiedza, tak wykształconych ekspertów pomoże nam w przyszłości uniezależnić się od importowanej ropy i gazu – zauważył dziekan.  

Studia, nad którymi patronat objęła PGE Baltica przewidują liczne praktyki, a zajęcia będą prowadzić uznani eksperci branży offshore,  m.in. z duńskich uczelni. 

– Mamy bardzo dobre kontakty z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, a jak wiadomo to Dania wiedzie prym w morskiej energetyce wiatrowej już od ponad 20 lat – przypominał dr hab. inż. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

–  To Duńczycy mają świetne firmy, które produkują siłownie wiatrowe również do zastosowań morskich. Wspomniana uczelnia ma z przedsiębiorcami ścisłe kontakty i podpisane liczne umowy, stąd uważana jest za eksperta w temacie offshore. Na nowej specjalności skorzystamy z ich doświadczeń i wiedzy z pierwszego źródła. 

Profesor Litwin, w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl powiedział, że pierwszy nabór na nową specjalność spotkał się z większym zainteresowaniem kandydatów niż się spodziewano. Zauważa jednocześnie, że morska energetyka wiatrowa, choć obecnie jest bardzo modnym tematem w mediach, nie jest niczym nowym dla naukowców politechniki.

– Nasi pracownicy od minimum dziesięciu lat prowadzą badania w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. To był jeden z powodów, dla którego za ogromne pieniądze zbudowaliśmy m.in. basen modelowy. Wyróżnia się on unikalną konstrukcją wykorzystywaną na potrzeby dydaktyki i nauki. Możemy badać kadłuby statków, ale również zacumowane obiekty offshore, np. pływające siłownie wiatrowe. Uważam, że taka możliwość przełoży się na bardzo korzystny wymiar procesu kształcenia. Nasi studenci będą realizować konkretne zadania praktyczne i prace dyplomowe również w oparciu o badania eksperymentalne – wylicza profesor. 

Profesor przyznał, że uczelnia dba o dobre relacje z przedsiębiorcami. Stąd tematyka prac dyplomowych często wiąże się z ich aktualnym zapotrzebowaniem. To właśnie przedsiębiorcy proponują część tematów dyplomów.

– Za tym idą dalsze korzyści - dwustronne. Jeśli student wykonuje pracę na zamówienie przedsiębiorcy, może u niego odbyć staż wakacyjny czy nawet podjąć pracę. Przypuszczalnie taki student nie rozwiąże w 100 proc. danego problemu technicznego, ale wiele się nauczy, a pracodawca go lepiej pozna – tłumaczył profesor. 

To nie pierwszy przykład współpracy PGE Baltica z gdańskimi uczelniami. W grudniu 2019 roku eksperci PGE Baltica i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku przeprowadzili projekt badawczy, którego celem było oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe (tzw. blockage effect).

Ponadto w tym roku PGE Baltica objęła patronat nad kierunkiem studiów podyplomowych zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

O Grupie Kapitałowej PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5 milionów klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Z 10 proc. udziałem w rynku OZE w Polsce. Grupa PGE jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii – w szczególności w oparciu o energię wiatru i słońca. PGE jest liderem zmian w polskiej energetyce. W swojej strategii, Grupa PGE przedstawiła plan transformacji Grupy i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Plan inwestycyjny Grupy PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1. Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. Grupa PGE będzie posiadać do ok. 6,5 GW mocy w polskiej części Bałtyku.

O Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o prawie 120-letniej tradycji prowadzi kształcenie na 11 kierunkach studiów powiązanych z wiodącą dyscypliną – inżynierią mechaniczną, w szczególności w zakresie inżynierii materiałowej, mechaniczno-medycznej, mechaniki i budowy maszyn, oceanotechniki, projektowania i budowy jachtów, mechatroniki, transportu i logistyki, energetyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji. Wydział stawia na praktykę, rozwój i pasję – prowadzimy badania na wysokim, międzynarodowym poziomie, czego przykładem są liczne projekty badawcze, rozwojowe i celowe. Studenci i naukowcy mają do dyspozycji kilkadziesiąt nowoczesnych laboratoriów: m.in. Laboratorium Hydromechaniki czy Laboratorium Mechaniki Materiałów i Konstrukcji. Nasza jednostka, w której uczy się około 2400 studentów, łączy w sobie dwie siły – dawny Wydział Mechaniczny oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa. Zawsze zaliczały się one do największych na Politechnice Gdańskiej i osiągnięciami naukowymi oraz wdrożeniowymi przyczyniły się do jej rozwoju. Na Wydziale działają cztery instytuty: Instytut Energii, Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, Technologii Maszyn i Materiałów oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa, który ma szczególne znaczenie dla gospodarki krajowej oraz otoczenia przemysłowego w regionie. WIMiO kształtuje absolwentów o rozległych horyzontach myślowych i postawach twórczych, przekazując im zarówno nowoczesną wiedzę, jak i umiejętności.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.