Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie, ochrona infrastruktury krytycznej, zarówno obiektów wojskowych, jak i cywilnych, np. lotnisk, elektrowni, elementów systemu elektroenergetycznego, portów morskich czy rafinerii, to jedno z kluczowych wyzwań dla bezpieczeństwa państwa. Celem projektu jest stworzenie rozwiązania, które wpłynie na zwiększenie tego bezpieczeństwa – mówi prof. Kazimierz Jakubiuk z Katedry Elektrotechniki i Inżynierii Wysokich Napięć na Wydziale Elektroniki i Automatyki PG, kierownik projektu.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania w zakresie modelowania oraz symulacji zjawisk elektromagnetycznych w systemach generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy. Na podstawie wyników tych badań, zostanie opracowany, zaprojektowany i zbudowany demonstrator technologii systemu, który następnie zostanie poddany testom laboratoryjnym i poligonowym. Efektem całego projektu będzie system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania atakom bądź szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych.
Projekt „System generacji i emisji impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania BSP” o kryptonimie „STRATUS” jest realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w programie „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa” pod kryptonimem ,,SZAFIR”. Kwota finansowania wynosi blisko 21,8 mln zł na okres 3,5 roku.
W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Gdańska – Wydział Elektrotechniki i Automatyki (lider) oraz Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni (partner), który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów dla obronności, rynku kolejowego i energoelektrycznego, jest członkiem Grupy WB Electronics, jednej z największych polskich firm realizujących zadania z zakresu obronności państwa. W realizacji projektu będzie uczestniczyć również zespół naukowy z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
Wielka Brytania ostrzega – ze statkami na Morzu Czerwonym kontaktują się „władze Jemenu”
Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach
Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa
Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony
ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach
Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe