• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Politechnika Gdańska otwiera basen modelowy

16.11.2015 08:17 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Politechnika Gdańska otwiera basen modelowy

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska otwiera basen modelowy - GospodarkaMorska.pl

19 listopada o godz. 11.00 odbędzie się otwarcie nowoczesnego basenu modelowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W obiekcie znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych.

 – Basen modelowy, z którego już niedługo korzystać będą studenci naszego wydziału wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych oraz systemy pomiarowo-rejestrujące najnowszej generacji. Nowoczesna jest również elektronika do przetwarzania danych – mówi dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Podczas zajęć studenci będą mogli przeprowadzać m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, a także jednostek niekonwencjonalnych – statków do obsługi platform wiertniczych i jachtów. Basen pozwoli również na wykonanie uproszczonych testów statków do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych czy też badań hydromechanicznych obiektów typu offshore.

Nie tylko basen


Oprócz basenu, który ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości, inwestycja objęła przebudowę i rozbudowę dwukondygnacyjnego budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Na poziomie parteru i pierwszego piętra dobudowano część gmachu, w której znajdują się: basen modelowy wraz z magazynem, modelarnia oraz sale laboratoryjne, komputerowe i pomieszczenia biurowe. Wszystkie przylegające laboratoria oraz modelarnię dostosowano do potrzeb pomieszczenia głównego, jakim jest właśnie basen modelowy.

W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m.

–  Do tej pory, na dotychczasowym basenie, który został wybudowany w latach 60., modele były wykonywane klasycznie, tzn. stolarz posługując się rysunkami robił je z drewna. Teraz dzięki frezarce numerycznej model wytwarzany będzie automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych – mówi dr hab.inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG.

Jak podkreśla dziekan WOiO nowy basen pozwoli na wykonanie badań modelowych z użyciem współczesnych metod budowy modeli oraz nowoczesnych metod pomiaru wielu składowych reakcji hydromechanicznej na danym modelu.

– Studenci PG będą mieli do czynienia z wysokiej jakości aparaturą. Posiadanie tak nowoczesnego basenu ma istotne znaczenie zarówno dla procesu dydaktycznego, jak i dla rozwoju kadry naukowej – dodaje dziekan WOiO.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Inżynier Przyszłości, którego ideą, obok budowy nowoczesnej infrastruktury, jest m.in. kształcenie stawiające w centrum studenta i kształtowanie jego umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia – zgodnie z filozofią CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.