• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdynia. Uczniowie chcą ratować Bałtyk

AK

28.05.2021 08:11 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdynia. Uczniowie chcą ratować Bałtyk

Partnerzy portalu

Gdynia. Uczniowie chcą ratować Bałtyk - GospodarkaMorska.pl
Fot. Anna Konopka

Grupa uczniów z III LO w Gdyni rozpoczęła projekt „See the Sea”. Chcą pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów Morza Bałtyckiego poprzez udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” oraz budowanie społecznej świadomości. Inicjatywę objął Honorowym Patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Gdyńscy licealiści podjęli się edukacji innych młodych ludzi na temat Bałtyku, problemów z jakimi nasze morze się boryka oraz przeciwdziałań, które może podjąć każdy z nas. Do świadomości rówieśników docierają w najprostszy i najlepiej sobie znany sposób – poprzez media społecznościowe.

- Jesteśmy grupą uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Bierzemy udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii". Pragniemy pomóc w rozwiązaniu części problemów Bałtyku poprzez uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest ta kwestia i jakie mogą być konsekwencje zlekceważenia jej. W ramach prowadzonej akcji sprzedajemy ubrania i torby z logo naszego projektu. Dochód ze sprzedaży w całości przeznaczymy na fundację „Mare", której bliskie są losy Morza Bałtyckiego – mówią uczniowie z zespołu „See the Sea” - Kalina Kacprzak, Maja Telszewska, Jan Kaliszczak, Natalia Jagiełło, Szymon Kwidziński i Zofia Ossowska.

„See the Sea”

„See the Sea”, czyli zobacz morze zanim będzie za późno, to inicjatywa uczniów szkoły oddalonej ledwie kilka minut spacerem od wybrzeża Bałtyku, którzy patrząc na zmiany w nim zachodzące postanowili mówić o nich głośno. We współpracy z uczonymi z instytucji, takich jak Instytut Oceanologii PAN, Morski Instytut Rybacki, Akwarium Gdyńskie czy Uniwersytet Gdański tworzą treści i filmiki edukacyjne. Ich aktywność w mediach społecznościowych można śledzić na profilach seethesea.projekt na Instagramie, You Tube i Facebooku.

Oprócz edukacji uczniowie podejmują stanowcze działania, aby pokazać, że każdy może pomóc naszemu morzu. Poprzez platformę allegro sprzedają bluzy oraz torby, z których pełen zysk przekazują na Fundację MARE.

Działania młodzieży wsparł prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który objął akcję Honorowym Patronatem.

- Morze to wielkie zobowiązanie. Czujemy się odpowiedzialni za jakość środowiska, za morze i za to, by każdy dzień w Gdyni, każda działalność gdyńskiego samorządu wpływała korzystnie na jego jakość. Wierzymy w to, że liczne działania, które podejmuje gdyński samorząd, ale także poczucie, że my - z Gdyni - musimy głośno mówić do wszystkich Polaków, poprawią i ochronią środowisko Bałtyku. Wierzę w to, że to działania na pokolenia. Stąd bardzo się cieszę z każdej inicjatywy młodego pokolenia, które podejmuje ten temat, który w każdym z możliwych aspektów walczy o jakość środowiska, jakość morza i jakość Bałtyku - mówi Wojciech Szczurek.

Projekt licealistów bierze udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, która polega na realizacji prawdziwych projektów społecznych, przez co uczniowie rozwijają kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu, takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów.

- Już od kilku lat kibicuję młodym gdynianom w realizacji ich pasji. Cieszę się, że w naszym mieście mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań, uczestnictwa w wielu ciekawych projektach i poszerzania swoich horyzontów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Licealiści z gdyńskiej Trójki zaangażowali się w inicjatywę społeczną uświadamiającą nam wszystkim jakie są zagrożenia dla Morza Bałtyckiego i jak sami możemy temu przeciwdziałać. Zachęcam do obejrzenia filmików przygotowanych przez młodych gdynian i wdrożenia ich pomocowych porad w życie. Tym bardziej, że morze jest nam wszystkim bliskie, a Gdynia to miasto z morza i marzeń.

Gdynia to morze

Wsparcie szkolnej inicjatywy przez prezydenta Wojciecha Szczurka to nie pierwsze miejskie działanie mające na celu edukację i ochronę zagrożonego Bałtyku.

Wspólnie z Akwarium Gdyńskim Miasto od wielu lat zaprasza dzieci z gdyńskich szkół podstawowych na edukacyjne spotkania z Bałtykiem. Zajęcia te przybliżają uczniom problematykę morza, co powoduje wzrost ich wiedzy i świadomości zarówno w zakresie jego bioróżnorodności, jak i ochrony środowiska czy ekologii regionu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.