• <

Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej

ew

25.06.2020 16:35 Źródło: PAP
Strona główna Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej
Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe NDI/BESIX

Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej - mówił zabiegający o reelekcje prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Radomiu. Podkreślił, że Radom otrzyma wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł a cały region - 90 mln zł.

Duda mówił o następnym etapie modernizacji kraju, przywracaniu godności i likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. "To są po prostu inwestycje" - stwierdził. Wymienił "wielkie inwestycje" takie jak: przekop Mierzei Wiślanej i Centralny Port Komunikacyjny, ale też budowę lotniska w Radomiu. Ocenił, że lotnisko w Radomiu jest potrzebne miastu i powiatowi, gdyż ruch lotniczy będzie na świecie wzrastał.

"Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej" - mówił Duda. Podkreślił, że Radom w ramach Traczy Antykryzysowej otrzyma na wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł. Dla powiatu będzie to 11,6 mln zł wsparcia na inwestycje, a dla całego regionu - 90 mln zł.

Duda mówił o tym, że chce, by został wzmocniony Fundusz Dróg Samorządowych. "To bardzo ważne, żeby samorządy miały pieniądze z budżetu centralnego na naprawę dróg i na budowę nowych, po to żeby była nowoczesna komunikacja, po to żeby łatwiej było prowadzić biznes i go założyć" - stwierdził.

Stwierdził, że fundusze unijne dla Polski na lata 2021-27 wyniosą ponad 170 mld euro. Porównał tę kwotę ze wsparciem unijnym w ciągu ostatnich 15 lat, czyli w okresie dwa razy dłuższym niż kolejna perspektywa finasowania unijnego. "Trzeba te pieniądze dobrze wykorzystać. Trzeba dobrze wykorzystać pieniądze, które będą szły z Europejskiego Funduszu Obudowy" - mówił.

Mówił też o Funduszu Inwestycji Lokalnych, który "zostaje stworzony w tej chwili". "To jest moje zobowiązanie wyborcze, po to, by umożliwić samorządom jeszcze lepsze wykorzystanie pieniędzy europejskich" - podkreślił.

Poinformował, że Fundusz Inwestycji Lokalnych "to będą pieniądze dla samorządów po to, żeby mogły zrealizować wkład własny". "Dziś wiele samorządów, zwłaszcza tych mniejszych, boryka się z problemami finansowymi i nie ma pieniędzy na wkład własny. Fundusz Inwestycji Lokalnych ma im tą możliwość uczynienia wkładu własnego dać. Po to żeby mogły realizować inwestycje w różnych dziedzinach" - wyjaśnił.

Mówił też o programach pomocowych oferowanych przez polski rząd. Wymienił program "Miasto z Klimatem", "politykę retencyjną" oraz "likwidację wykluczenia komunikacyjnego" poprzez m.in. budowę 200 przystanków kolejowych w całej Polsce.

Dziękujemy za wysłane grafiki.