• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

28.11.2021 23:40 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

Partnerzy portalu

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni  - GospodarkaMorska.pl

Celem DNV jest zintegrowanie potencjału firm i uczelni i zastosowanie najlepszych praktyk w formie joint industry project (JIP). Te działania  przyczynią się do przyspieszenia rozwoju technologii budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych. Chodzi o wypełnienie luk w dostępnych standardach dla podstacji umożliwiających skalowanie pływającej morskiej energetyki wiatrowej przy akceptowalnym poziomie ryzyka handlowego, technicznego, zdrowotnego, bezpieczeństwa i środowiskowego.

Jest to więc wyzwanie nie tylko dla inżynierów, ale również ekonomistów, prawników i specjalistów zajmujących się inżynierią finansową i zarządzaniem projektami. Potrzebę integracji działań na rzecz innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych wyjaśnia Kim Sandgaard-Mørk, wiceprezes wykonawczy ds. certyfikacji odnawialnych źródeł energii w DNV. 

Cel - 260 GW na morzu

– W najnowszym raporcie dotyczącym transformacji energetycznej przewidujemy, że do 2050 r. zainstalowana pływająca moc z farm wiatrowych wzrośnie do ponad 260 GW, a technologia osiągnie wdrożenie na skalę komercyjną w ciągu najbliższych 15 lat – uzasadnia kierunek działań DNV Kim Sandgaard-Mørk i precyzuje, że pływające stacje nie spotkały się z takim zainteresowaniem, jak ich odpowiedniki stacjonarne z turbinami. 

DNV ma już rozwiązania, o czym mówi Markus Kochmann, szef Offshore Substations in Renewables Certification w DNV. – Wspólnie z partnerami z branży, DNV opracowało standardowe podstacje morskie DNV-ST-0145. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ten standard stał się szeroko stosowany w przemyśle – informuje Markus Kochmann i wyjaśnia, że obecny standard koncentruje się na podstacjach posadowionych na dnie, ale stwierdzamy rosnący trend w kierunku rozwoju instalacji pływających.  

– Dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał najlepszych parterów do wspierania branży poprzez opracowywanie zasad mających zastosowanie do instalacji układów pływających – uzasadnia inicjatywę DNV Markus Kochmann. 

Kurs na pływające podstacje

Kristin Nergaard Berg, starszy główny konsultant w DNV i kierownik projektu w JIP, dodaje: – Podstacje są sercem każdej morskiej farmy wiatrowej, ponieważ gromadzą energię elektryczną wytwarzaną w turbinach wiatrowych i przekształcają ją w celu przekazania konsumentom na ląd za pomocą kabli. Widzimy ogromne zainteresowanie w branży dołączeniem do naszego JIP. 

Na pierwszych warsztatach, podczas których omówiono zakres prac, do  DNV dołączyło już ponad 50 uczestników z ponad 20 firm z całego łańcucha wartości tworzących rozwiązania dla morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsza faza współpracy w ramach JIP będzie realizowana przez 1 rok, począwszy od IV kwartału 2021 r. 

DNV podkreśla, że jest czeka na kolejnych chętnych do tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania i produkowania pływających stacji  dla morskich farm wiatrowych i dlatego skierowało zaproszenie do zainteresowanych partnerów.

– DNV jest otwarte na kolejnych partnerów. Nie możemy się doczekać, aby powitać na pokładzie więcej firm, aby usprawnić rozwój technologii pływających morskich podstacji wiatrowych – podkreśla Kristin Nergaard Berg. 

Najlepsi w branży

DNV informuje, że stale współpracuje z branżą w celu opracowania aktualnych standardów i zalecanych praktyk dostosowanych do wymagań rozwijającego się rynku odnawialnych źródeł energii. Jednym z najczęściej stosowanych dokumentów jest norma DNV-ST-0145, która określa wymagania techniczne dotyczące certyfikacji morskich stacji elektroenergetycznych. 

W ostatniej aktualizacji standard ten znalazł odzwierciedlenie w ponad 500 komentarzach branżowych, co ma coraz większe znaczenie, ponieważ coraz więcej projektów realizuje nowe koncepcje. Wyniki tego JIP zostaną wykorzystane do aktualizacji normy, dzięki czemu będzie miała zastosowanie do pływających podstacji morskich.

Szansa dla polskiego konsorcjum

Do udziału w projekcie zgłaszamy Baltic ZEVinnvation HUB oraz Balitc ICT & AI HUB Bałtyckiego Klastra Morskiego. Ale jest to również szansa zaistnienia konsorcjum polskich uczelni „Nauka dla morza”. 

Na łamach portalu GospodarkaMorska.pl informowaliśmy niedawno, że dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. A podpisali je rektorzy uczelni, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”.

W skład konsorcjum weszły następujące uczelnie: Akademia Morska w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych: Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Morski w Gdyni. 

Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, zaprezentował jak wygląda budowa i eksploatacja morskiej farmy wiatrowej i powiedział w których obszarach posiadamy odpowiedni zestaw kompetencji, w tym potencjał polskich uczelni. Jest więc okazja i czas, by ten potencjał wykorzystać we współpracy międzynarodowej. 

Czy konsorcjum sprawdzi się na polu innowacyjnych działań do których  rozwiązania których zaprasza DNV? Praktyka już wkrótce zweryfikuje czy konsorcjum ma potencjał, by wypłynąć na ocean innowacji, czy utknie na lokalnych mieliznach ograniczeń administracyjnych i prawnych. 

Fot. Depositphotos

Fot. DNV


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.