• <

Wynik wyszukiwania - " edukacja" - Wiadomości

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie.
20.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Ruszyły zapisy na 24. Marsz Śledzia

Nadchodzi 24. edycja Marszu Śledzia. Tym razem zawodnicy przemierzą Zatokę Pucką 22 czerwca. Zrobią to jednak tylko ci, którzy osiągną najlepsze wyniki w pierwszym etapie rywalizacji, czyli w Wirtualnych Zawodach, do których zapisy już ruszyły.
11.04.2024

PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiono pracownię z symulatorami spawania VR wykonanymi przez Flint Systems. Na kilku stanowiskach uczniowie i nauczyciele zawodu będą mogli uszyć się spawania gazowego i różnych rodzajów spawania przy użyciu elektrod. To kolejna pracowania Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
29.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Największe firmy zaczynają raportowanie ESG od 2024. Od czego zacząć?

O tym, że raporty ESG należy przygotowywać, dobrze wiedzą już większe firmy notowane na giełdzie. Wiedzą one również, że ESG ma dziś rosnący wpływ na ich reputację i może się przyczynić zarówno do wzrostu zaufania przekładającego się na zyski, jak i istotnie obniżyć rynkowe szanse. W 2021 r. coroczne raporty niefinansowe musiało przygotowywać w Polsce kilkaset firm. Do 2027 r. liczba ta wzrośnie do około 3500 podmiotów. Jednak nie tylko największe firmy powinny obecnie żywotnie interesować się ESG.
09.01.2024

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.
14.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Offshore może być przyszłością, ale należy zadbać o pracowników. Apel do szkół branżowych

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Port morski aktywny w ochronie środowiska atlantyckich wyspiarzy. Guadeloupe Port Caraïbes daje dobry przykład

Porty to nie tylko przeładunki. To również działalność na rzecz otoczenia społecznego i środowiska. Przykładem zarządu portu odpowiedzialnego społecznie jest Guadeloupe Port Caraïbes (Zarząd Portu Guadeloupe). Przejął odpowiedzialność za zarządzanie obszarami naturalnymi podlegającymi jego jurysdykcji.
22.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się w Polsce największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC.
13.09.2023

Uniwersytet Gdański rozpoczyna rekrutację na studia Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa

Już 15 września 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna się rekrutacja na kolejną, trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa.
12.09.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Kolejna edycja Baltic Windustry już we wrześniu

Konferencja „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy” organizowana przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej odbędzie się 12 września br. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.
13.06.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony.
07.06.2023

Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina

Nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować. W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje, które odbyło się w Szczecinie.
02.06.2023

Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja

Już w najbliższą środę tj. 31 maja br. w Szczecinie odbędzie się spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą m.in. jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej.
29.05.2023

Spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje

Morska Energetyka Wiatrowa to jedna z tych gałęzi przemysłu, która w najbliższych latach może stać się kołem zamachowym napędzających gospodarkę naszego regionu. Aby tak się stało oprócz wielu istotnych elementów, potrzebna jest także wykwalifikowana kadra. Jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku offshore? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja Inwestycje.
17.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Pomorskie samorządy domagają się dialogu w sprawie budowy elektrowni jądrowej

26 pomorskich samorządów wystosowało do premiera memorandum wzywające go do pilnego rozpoczęcia dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego związanego z pierwszą w Polsce elektrownią jądrową.
11.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
19.04.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową.
20.03.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Pomorze chce stworzyć przyjazny klimat dla kadr offshore wind (RELACJA)

W Gdańsku odbyły się 14-15 marca br. pierwsze targi edukacyjne ukierunkowane na rozwój kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej EduOffshoreWind. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślali, że Pomorze chce wspierać rozwój polskich specjalizacji dla nowych technologii. Kluczem jest integrowanie młodzieży i studentów z energetyką wiatrową. Sektor offshore wind mogą tworzyć kadry w znacznej większości pochodzące z Pomorza. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
14.03.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

Promocja żeglarstwa wśród środowisk polonijnych - list intencyjny

24 stycznia br. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej miało miejsce podpisanie listu intencyjnego – deklaracji pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a Akademią Marynarki Wojennej w zakresie współpracy środowisk polonijnych i społeczności akademickiej w obszarze promocji i rozwoju żeglarstwa.
27.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Offshore na Bałtyku. Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego

Offshore to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w tym roku. Impulsem dla Zachodniej Polski jest informacja o budowie fabryki Vestas na potrzeby energii wiatrowej na Bałtyku we współpracy z Orlenem. Nic więc dziwnego, że małe i średnie firmy patrzą nowy obszar usług, który może być przyczynkiem do ich rozwoju.
08.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki
03.12.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

TTS zmienia się w HanseYachts Sp. z o.o.: "Dążymy do najwyższych standardów"

Znany i ceniony w regionie pracodawca oraz producent luksusowych jachtów zmienia nazwę. Już wkrótce TTS przyjmie miano HanseYachts Sp. z o.o. – Metamorfoza będzie związana nie tylko z samym nazewnictwem, ale również z nieustannym podwyższaniem standardów i inwestycjami, które będą zmieniały żeglarski świat – tłumaczy dyrektor zarządzający Maciej Twardowski w rozmowie na temat genezy rozwoju firmy oraz planów na przyszłość.
23.09.2022

Potrzebne kadry dla polskiego sektora offshore

Uniwersytet Gdański kształci kadry dla polskiego sektora offshore. Druga edycja studiów podyplomowych edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa rozpoczyna się na UG już w październiku. Rekrutacja trwa do 21 września 2022 r. Morska energetyka wiatrowa (MEW) jako nowopowstający sektor gospodarki morskiej jest szansą na rozwój zawodowy oraz rozwój społeczno-gospodarczy regionu pomorskiego i całej Polski. Sektor MEW wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z rozwojem energetyki opartej na morskich źródłach
06.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Plaża Brzeźno. Zobacz artystyczną odpowiedź na śmiecenie morza [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Fundacji Mare na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.
01.09.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Ekspert: musimy pamiętać, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia [ROZMOWA]

Musimy mieć zawsze w tyle głowy, że jesteśmy organizmami lądowymi, a woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia - mówi PAP Rafał Halik z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności NIZP PZH-PIB. Dodaje, że bardzo dużo utonięć jest wynikiem niespodziewanego ataku paniki w wodzie.
10.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

[WIDEO] Kacper Kostrzewa: Ocean Winds jest wśród największych deweloperów MEW na świecie

Stworzone jako JV EDPR i Engie, Ocean Winds szturmem wkracza na polski rynek offshore. Firma złożyła wnioski na wszystkich 11 pozwoleń lokalizacyjnych na Bałtyku w drugiej fazie. Kacper Kostrzewa, project director w Ocean Winds, opowiedział w studio Gospodarki Morskiej o najnowszych doniesieniach z budowy farmy BC-Wind.
27.06.2022

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

19 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w zakończonym roku szkolnym 2021/2022 portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
24.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
14.06.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urokliwe mariny w portach i niewielkich ujściach rzek, szerokie piaszczyste plaże, rozwijająca się infrastruktura żeglarska oraz otwarci i przyjaźni gospodarze. To wszystko można znaleźć na wybrzeżu Łotwy od którego dzieli nas tylko 150 mil morskich.
30.05.2022

25. Piknik Naukowy za nami. Akcentów morskich nie brakowało

Łapacz mgły, ping-pong bańkami mydlanymi i własna zorza polarna – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników 25. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W wydarzeniu nie zabrakło również stoiska NCBR.
23.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

SUPer manufaktura przygody morskiej

Grupa zapaleńców z Orłowa przełamuje stereotyp, że w cieniu klifu i mola nie uprawia się morskich aktywności prócz kąpieli. Stowarzyszenie „Orłowo przy plaży” uruchomiło tu wypożyczalnię SUP-ów i innego sprzętu wodnego. Ofertę uzupełnia joga i spacery historyczne. Sezon startuje w maju.
03.05.2022

Porozumienie sektorowe - drugie posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska przewodniczył II posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, które odbyło się 13 kwietnia 2022 roku.
14.04.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 15 marca 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. To kolejny etap prac związany z wdrażaniem postanowień porozumienia sektorowego w tym zakresie. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
15.03.2022

Morawiecki: niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję jak Zaślubiny Polski z Morzem

Niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję i budzących dumę jak Zaślubiny Polski z Morzem - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do mieszkańców Pucka, gdzie w czwartek uroczyście obchodzono 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.
26.01.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy w ramach projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi odbyło się we wtorek (14 grudnia). Zawiązane partnerstwo dotyczy wspólnych działań na rzecz kształcenia kadr dla branży offshore pomiędzy sygnatariuszami listu, którymi są : starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.
15.12.2021

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

Celem DNV jest zintegrowanie potencjału firm i uczelni i zastosowanie najlepszych praktyk w formie joint industry project (JIP). Te działania przyczynią się do przyspieszenia rozwoju technologii budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych. Chodzi o wypełnienie luk w dostępnych standardach dla podstacji umożliwiających skalowanie pływającej morskiej energetyki wiatrowej przy akceptowalnym poziomie ryzyka handlowego, technicznego, zdrowotnego, bezpieczeństwa i środowiskowego.
28.11.2021

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację? Autorzy, w niniejszym artykule pragną dokonać analizy, czy faktycznie KPO jest instrumentem finansowym, który w deklarowanej przez interesariuszy, niedalekiej przyszłości, pozwoli
27.11.2021

POT i WOPR będą współpracować w zakresie turystyki wodnej

Polska Organizacja Turystyczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest m.in. rozwój turystyki wodnej w Polsce i promowanie bezpieczeństwa nad wodą.
13.11.2021

Port Gdańsk nagrodzony przez European Sea Ports Organisation

Port Gdańsk po raz pierwszy w historii otrzymał nagrodę ESPO 2021. Za integrację społeczną i pomoc potrzebującym w czasie pandemii.
11.11.2021

Częściej jemy ryby, śledź rządzi na polskich stołach

Spożycie ryb w Polsce z roku na rok rośnie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku wyniesie 14 kg na mieszkańca. Najchętniej jemy śledzie, mintaje i makrele.
04.11.2021

20. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia – dyskusje i współpraca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przez lata wypracowało sobie status jednej z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w regionie i Polsce. Tegoroczna, 20. edycja, przyniosła po raz kolejny dyskusje na tematy ważne dla branży i wspólne próby poszukiwań rozwiązań aktualnych problemów.
10.10.2021

Morskie farmy wiatrowe w zrównoważonym rozwoju [ROZMOWA]

Marek Grzybowski, 5 pytań do: prof. UG, dr hab. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego, przewodnicząca Komisji Prawa Morskiego PAN.
06.10.2021

Dlaczego warto korzystać z mediacji w branży morskiej?

Głównym celem niniejszej publikacji jest zaprezentowania alternatywnej drogi rozwiązywania sporów, którym jest mediacja. Biorąc pod uwagę wiele czynników, które zostaną zaprezentowane przez autorów w poniższej publikacji, wniosek jest zasadniczo jeden: w obecnych czasach mediacja jest jedną z najbardziej efektywnych i tanich form rozwiązywania sporów dla branży morskiej.
01.10.2021

Prezes Ocean Winds: "Bałtyk ma offshorowy potencjał stać się drugim Morzem Północnym" [ROZMOWA]

– Tworząc zasady rozwoju sektora morskich farm wiatrowych warto korzystać z już sprawdzonych rozwiązań w innych krajach. W ramach dalszych konsultacji chętnie podzielimy się doświadczeniem z naszymi polskimi partnerami – mówi Grzegorz Górski, prezes Ocean Winds.
22.09.2021

Premier: jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego.
14.09.2021

Forum gorących dyskusji w Gdyni

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
09.09.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
07.09.2021

Trwa konferencja PSEW 2021: Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Wyzwania i perspektywy dla zielonej energii to główne wątki Konferencji PSEW 2021.
30.08.2021

Finał akcji "Czysty Bałtyk" na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Każdy może dołączyć!

W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji "Czyste Tatry", przyjeżdża również nad morze. W ramach "Czystego Bałtyku", w piątek 27 sierpnia wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a w sobotę 28 sierpnia wybrzeże w Trójmieście i okolicach.
27.08.2021

Prezes PSEW: "Farmy wiatrowe na Bałtyku są faktem, odwrotu nie ma. Teraz liczy się współpraca, dialog i edukacja" [ROZMOWA]

- Bezsensowna byłaby inwestycja, która miałaby zburzyć inne ekosystemy - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w rozmowie na temat stanu obecnego i przyszłości polskich farm wiatrowych, legislacji oraz wpływu farm na ekosystem morski.
10.08.2021

Pieniądze dla Uniwersytetu Morskiego i Instytutu Morskiego. Ponad 6 milionów z ministerstwa

Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie na wsparcie procesu konsolidacji uczelni i Instytutu Morskiego w wysokości ponad 6 mln zł. Pieniądze pokryją między innymi koszty związane z integracją organizacyjną i naukową poszczególnych jednostek.
03.08.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny [wideo]

25 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w bieżącym roku szkolnym portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
01.06.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.
14.04.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Morska edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Opowieści o zwierzętach z różnych stron świata i ciekawostki o morzu. Między innymi na to mogą liczyć uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach online prowadzonych przez Akwarium Gdyńskie. Pilotażowo ruszyły one w lutym. Od marca lekcje będą kontynuowane. Trwają zapisy dla szkół.
27.02.2021

Skarby Bałtyku - projekt dedykowany dzieciom ma zachęcić do jedzenia ryb

Potężna dawka przydatnych informacji i ciekawostek czeka na uczniów szkół podstawowych, którzy przystąpią do projektu edukacyjnego o Bałtyku. Za pośrednictwem platformy e-learningowej, stworzonej w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie, uczestnicy mają szansę poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę o naszym polskim morzu, jego zasobach, a także właściwościach zdrowotnych ryb bałtyckich.
24.02.2021

Łeba ma swój pierwszy jacht!

Spółka Port Jachtowy wzbogaciła się w tym roku o swój pierwszy jacht rekreacyjny. Nosząca do tej pory imię Shaffy to jednostka rekreacyjna jednokadłubowa o długości 8,5 metra i zanurzeniu max 1,4 m. Jej głównym celem to edukacja morska dzieci i młodzieży.
04.02.2021

Plany Urzędu Morskiego w Szczecinie na 2021 rok

Wśród najważniejszych inwestycji, które będą kontynuowane w tym roku, jest "Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Celem inwestycji jest zmiana parametrów toru wodnego na długości około 62 km, tj. osiągnięcie wskazanej głębokości. Urząd Morski w Szczecinei przedstawił także inne zamierzenia na rok 2021.
03.02.2021

NMM: Konkurs z Wisłą w roli głównej

Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie dla dzieci i młodzieży "Moja Wisła".
01.02.2021

Edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Wiedza o tajemnicach podwodnego świata będzie jeszcze bardziej dostępna. Akwarium Gdyńskie od lutego ruszy z zajęciami online dla uczniów. Będą oni mogli zapoznać się z ciekawostkami o morzu i życiu morskich zwierząt. Zapisy dla szkół właśnie wystartowały.
27.01.2021

Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę

Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, któ
27.01.2021

PGNiG wspiera edukację ekologiczną

Program EKOczynni to ogólnopolska inicjatywa Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, promująca postawy proekologiczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. 20 stycznia br. w ramach promocji projektu, odbędzie się szkolenie online dla nauczycieli. Tematyka spotkania dotyczyć będzie prowadzenia projektów grupowych w szkołach.
15.01.2021

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę Centrum Ekoinnowacji

Władze Politechniki Gdańskiej poczyniły kolejny, duży krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.
13.01.2021

Zmiany klimatu znacznie większym wyzwaniem dla ludzkości niż koronawirus

Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
11.01.2021

Nowy sprzęt w ośrodkach i zdalna lekcja żeglowania w ramach programu PolSailing

Polski Związek Żeglarski rozwija Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing. Ośrodki regionalne realizujące zajęcia w ramach programu zostały doposażone w nowe łodzie, żagle, kapoki i osprzęt żeglarski. Realizowana jest również "Zdalna lekcja żeglarstwa", dzięki której żeglarska edukacja będzie mogła być prowadzona w szkołach.
31.12.2020

Piotr Rudyszyn: polskie zacofanie może być atutem w transformacji energetycznej [wywiad]

Rozmowa z Piotrem Rudyszynem, ekspertem rynku energii odnawialnych.
29.12.2020

Aktywni Błękitni – interaktywna edukacja wodna!

Czas nauki zdalnej to idealny moment na dotarcie do młodych odbiorców w nowoczesny, angażujący i niekonwencjonalny sposób. Przekonali się o tym dziś uczniowie ze szkół podstawowych z całej Polski, którzy uczestniczyli w interaktywnym spektaklu pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos”, zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie”.
17.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Żuraw jak nowy. Na początku 2021 r. rozpocznie się remont słynnego zabytkowego dźwigu [wizualizacje]

Renowacja murów, wymiana instalacji, przebudowa kondygnacji baszt, poszerzona ścieżka zwiedzania i nowa ekspozycja - gdański Żuraw, oddział Narodowego Muzeum Morskiego, ikona miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza szykuje się do gruntownego remontu. Prace potrwają trzy lata i rozpoczną się już na początku 2021 r. Finansowanie zapewnią unijne fundusze i ministerstwo kultury, a merytoryczne wsparcie - instytucje kultury z Norwegii.
10.12.2020

PIE: Polska nie jest szczególnie uboga w wodę

Najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom suszy i powodzi jest retencjonowanie wody jak najbliżej miejsca, w którym spadła - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wbrew doniesieniom, Polska nie jest krajem szczególnie ubogim w wodę - dodaje.
25.11.2020

Powstaje niezwykły podwodny park rozrywki

Powstaje niezwykły park "ReefLine" łączący w sobie sztuczną rafę wypełnioną podwodnym życiem z dziełami sztuki i artystycznymi instalacjami.
25.11.2020

Pomorskie jednym z liderów innowacyjności w Polsce

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych.
05.11.2020

O drzewach nadwodnych w Dniu Krajobrazu

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest drzewo. Drzewa wspaniale upiększają naszą okolicę i harmonijnie wpisują się w pejzaż zachwycając zróżnicowaną gamą kolorów w różnych porach roku. Pełnią rozliczne funkcje: przyrodnicze, klimatyczne, gospodarcze, ochronne, społeczne, estetyczne i kulturowe. Zadrzewienia biorą też udział w obiegu wody w przyrodzie a ich obecność wpływa na stan ekosystemów od wód zależnych. W Wodach Polskich prowadzimy akcje nasadzeń drzew i edukujemy o znaczen
21.10.2020

O archeologii podwodnej i rybołówstwie - nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W budynku w kształcie wydmy znajdą się m.in. wraki statków, aranżacje słowiańskich łodzi czy eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - powstaje w Łebie. Zwiedzimy go latem 2024 roku.
21.10.2020

W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego

W październiku można się spodziewać zbliżonego do wrześniowego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Eksperci oczekują też podobnego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.
15.10.2020

Woda to nie śmietnik!

Troska o dobry stan wód to jedno z największych wyzwań stojących przed nami w dobie konsumpcjonizmu, przejawiającego się produkcją ogromnej liczby produktów, a co za tym idzie również odpadów. W efekcie śmieci pojawiają się w ekosystemach wodnych i od wód zależnych, niekiedy w alarmujących ilościach. W Wodach Polskich przywiązujemy dużą wagę do tego problemu, aktywnie uczestnicząc w akcjach sprzątania wód. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, angażując pracowników Wód Polskich, instytucje rządowe i samorządowe, organiz
11.10.2020

Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie [foto]

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.
09.10.2020

Recesja polskiej gospodarki w 2020 r. może wynieść 3,9 proc.

Polska gospodarka może skurczyć się w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat, notując recesję 3,9 proc., a w 2021 r. zacznie stopniowo odrabiać straty - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.
07.10.2020

Ślubowanie klasy mundurowej LO z Rzepina [foto]

W piątek, 2 października, przed okrętem – muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Rzepinie.
05.10.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Rusza nowy program edukacyjny dla polskich szkół. Wczesna nauka o zmianach klimatycznych i smogu może zaprocentować w przyszłości

Przeciwdziałanie postępującym zmianom klimatycznym to nie tylko obszar zainteresowania rządów i biznesu, lecz również konsumentów. Dlatego też edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości zmianą nawyków i tym samym ograniczeniem emisji. Dużą rolę w walce o czystsze powietrze odgrywa ciepłownictwo. Startujący właśnie program edukacyjny zainicjowany przez spółkę PGE Energia Ciepła ma pomóc uczniom szkół podstawowych zrozumieć, w jaki sposób powstaje ciepło, skąd bierze się energia elektry
29.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Dane, technologie, inteligentne miasta. Trwa Eco-Miasto 2020

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” trwa. Jeszcze do 25 września na uczestników będą czekały debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska, a także przedstawicieli samorządów. Podczas środowych debat dyskutowano o partycypacji społeczeństwa i edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozmawiano również na temat nowoczesnych technologii i jak najskuteczniejszego ich wykorzystania. Uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
24.09.2020

Polska Sieć Ekonomii: największym wyzwaniem skutki kryzysu klimatycznego

Największym wyzwaniem, z którym będziemy musieli sobie poradzić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będą skutki kryzysu klimatycznego – ocenili dziś przedstawiciele stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii.­­­ Ich zdaniem należy znieść konstytucyjny limit progu zadłużenia.
23.09.2020

"Historia jednych wakacji…" - Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim

19 września 2020 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na Europejskie Dni Dziedzictwa.
15.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Ruszył nabór do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

Włączenie elementów edukacji morskiej do programów nauczania, upowszechnianie działań morsko-żeglarskich, promowanie lokalnych inicjatyw. To tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą przystąpienie do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM). Program jest adresowany do wszystkich szkół i placówek oświatowych z województwa pomorskiego.
08.09.2020

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na West
04.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Pomorski Program Edukacji Morskiej: Nabór zgłoszeń na nowy rok szkolny

Trwa nabór zgłoszeń szkół i placówek województwa pomorskiego do udziału w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej w roku szkolnym 2020/2021.
01.09.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Stacja Morska w Helu: badawczo-edukacyjna jednostka UG, która przyciąga turystów

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry – naukowo-badawcza stacja terenowa Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się głównie badaniami i dydaktyką dotyczącą przyrody i ochrony Morza Bałtyckiego. Poza aktywnością wynikającą z działalności statutowej, zespół Stacji Morskiej realizuje też projekty czynnej ochrony morskiej przyrody oraz podejmuje liczne inicjatywy o charakterze informacyjno–edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie letnim, cieszy się też prowadzone przez stację Fokarium.
12.08.2020

Absolwenci szkół branżowych wchodzą na rynek pracy

Zakończyła się edukacja pierwszego rocznika branżowej szkoły I stopnia. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez trzy lata towarzyszyła uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni, pomagając młodym postawić pierwsze kroki na rynku pracy.
15.07.2020

Nie wiesz na co liczyć? Licz (na) Fundusze Europejskie

Dziwnie. Inaczej. Nieswojo. Nietypowo. Z obawami. Ostrożnie. Z różnymi określeniami w tym roku rozpoczynamy sezon wakacyjny. Ale jedno jest niezmienne. Mimo pandemii, a może nawet właśnie przez nią, na Fundusze Europejskie (FE) zawsze możemy liczyć.
09.07.2020

Eksperci PAN: Naturalna retencja wody kluczowa w walce z suszą i powodziami w Polsce

Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
23.06.2020

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.
22.06.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom

Fundacja WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom, aby zainteresować młodych ludzi tymi niesamowitymi ekosystemami. Odkrycie tajemnic podwodnego świata, zapoznanie się z mieszkańcami rzecznych dolin, ale także poznanie historii i roli rzek w życiu człowieka - to wszystko czeka na młodych odkrywców.
08.06.2020

Rzecznik MŚP: Gospodarce potrzebne jest całkowite otwarcie już od 1 lipca. Budżet dłużej nie wytrzyma finansowania tarczy dla przedsiębiorców

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu
22.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Prezydent: jesteśmy jednym z krajów, które retencjonują najmniej wody w Europie, musimy to zmienić

Woda retencjonowana w Polsce to zaledwie 6,5 proc. wód; jesteśmy jednym z krajów, które retencjonują najmniej wody w Europie, musimy to zmienić - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu w Jazgarzewie (woj. mazowieckie).
29.04.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.