• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

mj

26.01.2022 19:43
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

Partnerzy portalu

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dmitry Anikin / Unsplash

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała we środę m.in., że 2022 rok przyniesie kolejne fundusze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

"Ok. 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich dla MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw - PAP), a wnioski będzie można składać od 1 lutego do 31 marca 2022 r.” – poinformowała Agencja.

Dodała, że inicjatywy zgłaszane do konkursu powinny dotyczyć tzw. Blue Growth, czyli dążyć do zapewnienia najbardziej wydajnego i zrównoważonego wykorzystania zasobów wód i wybrzeży.

PARP zapowiedziała również, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021–2027 fundusze trafią do sektora MŚP, start-upów, indywidualnych innowatorów, samorządów. PARP będzie zaangażowana w realizację trzech krajowych programów operacyjnych oraz Krajowego Planu Odbudowy. W ramach Funduszy Europejskich uruchamiane będą konkursy w programach: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz nastawiony na rozwój społeczny Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Agencja przygotowała więc założenia działań na łączną kwotę blisko 5 mld euro — przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale również jednostek samorządu terytorialnego Polski Wschodniej.

PARP zaznaczyła, że kontynuowane będą konkursy i inicjatywy, które sprawdziły się w ubiegłych latach. Zapowiedziała również kilkanaście nowych szkoleń w ramach Akademii PARP."Ubiegły rok był pełen ciekawych projektów. (…) Zawarto ponad 2,2 tys. umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich i Funduszy Norweskich na łączną kwotę 2,8 mld zł” – poinformował p.o. prezesa PARP, Mikołaj Różycki.

Na 2022 r. Agencja zapowiedziała ostatnie nabory wniosków w ramach kończącej się perspektywy finansowej. W styczniu 2022 r. pojawiły się pierwsze ogłoszenia konkursów dla przedsiębiorców oraz kontynuowane są te z 2021 r. Wśród nich znalazły się propozycje dla początkujących biznesów, m.in. nabory do programów: „Platformy startowe” oraz „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

"Każda firma może starać się o 1 mln złotych na rozwój biznesu w ramach konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” - napisano w komunikacie PARP.

„Granty na Eurogranty” to konkurs, w którym można uzyskać maksymalnie niemal 300 tys. zł. Środki należy przeznaczyć na sfinansowanie usług doradczych, opracowanie studium wykonalności oraz na przygotowanie projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej: Kreatywna Europa, LIFE, oraz inne programy Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme.

PARP przypomniała, że wnioskodawcy, którzy planują ekspansję, będą mogli liczyć na dofinansowanie kosztów wprowadzenia swoich produktów lub usług na nowe rynki zagraniczne, w kolejnej edycji konkursu „Internacjonalizacja MŚP”. O dofinansowanie będą mogli starać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Planowany start naboru to II /III kwartał 2022 roku.

Działania związane z internacjonalizacją wspiera również Enterprise Europe Network (EEN), w tym ośrodek działający przy PARP. Wśród targów, na których zaplanowano w 2022 roku stoisko narodowe, można wymienić: Middle East Energy w Dubaju, Creative Industries Expo w ramach festiwalu SXSW w Austin czy ExpoMed 2022 w Stambule.

Przy PARP działa także punkt informacyjny, który odpowiada za wsparcie polskich przedsiębiorców w wejściu na rynek zamówień i projektów organizacji międzynarodowych.

Kontynuowane są również inicjatywy dla przedsiębiorców z sektora MŚP rozwijające kompetencji kadry np. Program Wiedza Edukacja Rozwój

W 2022 roku swoją działalność będzie kontynuowała Akademia PARP. Zainteresowani będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania, marketingu, finansów, prawa oraz kompetencji. Wszystkie kursy są bezpłatne i dostępne online.

PARP zapowiada też, że przekaże fundusze firmom, które wymagają robotyzacji.

"W marcu br. zostanie otwarty nabór do konkursu „Robogrant – proponowane warunki interwencji”. O dofinansowanie w wysokości do 1 mln zł będą mogły starać się firmy produkcyjne z branży przemysłowej” - zapowiada PARP.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.