• <
mewo_2022

Trwa konferencja PSEW 2021: Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki

AK

30.08.2021 12:54 Źródło: PSEW
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Trwa konferencja PSEW 2021: Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki

Partnerzy portalu

Trwa konferencja PSEW 2021: Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Wyzwania i perspektywy dla zielonej energii to główne wątki Konferencji PSEW 2021. 

Rozpoczyna się największe wydarzenie branży energii wiatrowej w Europie Środkowo – Wschodniej, które od 15 lat jest platformą międzynarodowej, eksperckiej dyskusji między przedsiębiorcami produkującymi zieloną energię, a przedstawicielami rządu, parlamentu czy samorządu. 

Transformacja energetyczna Polski to szansa na szybszy rozwój gospodarki i korzyści dla wielu sektorów – rozwój branży poddostawców, szanse dla samorządów i mieszkańców oraz niższe ceny energii.  Z szacunków wynika, że uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii. Wykorzystanie potencjału rozwoju energetyki wiatrowej pozwoli przeprowadzić transformację energetyczną Polski o wiele taniej niż to wynika z rządowego dokumentu jakim jest Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. 

Jednak bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Sam projekt Nowego Ładu stawia ambitne cele przed polską energetyką wiatrową, ale obecnie obowiązujące prawo, a w szczególności ustawa 10h, właściwie uniemożliwia realizację projektów wiatrowych na lądzie. Jeśli zmiany w przepisach nie wejdą w życie, krajowy miks energetyczny nadal będzie oparty o emisyjne źródła, które według dokumentów rządowych powinny być redukowane i zastępowane zielonymi i odnawialnymi. 

Prezes PSEW: "Energetyka wiatrowa to oszczędności"

– Energetyka wiatrowa to najtańsze źródło energii, które generuje oszczędności - obniża rachunki Polaków za prąd i odciąża państwo z płacenia gigantycznych kwot za prawa do emisji CO2. Dodatkowo zainteresowanie inwestorów budową nowych farm wiatrowych jest ogromne. Jeśli tylko zmiany legislacyjne związane z ograniczeniami lokalizowania wiatraków wejdą w życie, możemy spodziewać się nawet 10GW nowych mocy na lądzie w najbliższej dekadzie. To kluczowe tematy, które będziemy podejmować w trakcie naszej konferencji, licząc na konkretne deklaracje zainteresowanych stron – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

CZYTAJ też: Prezes PSEW: "Farmy wiatrowe na Bałtyku są faktem, odwrotu nie ma. Teraz liczy się współpraca, dialog i edukacja" [ROZMOWA]

Drugim kluczowym segmentem, którego rozwój zmieni oblicze polskiej energetyki jest morska energetyka wiatrowa - to potencjał kolejnych 28 GW, które mogłyby zostać zainstalowane do 2050 roku. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku jeszcze bardziej przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to dla polskiej gospodarki olbrzymia szansa. Powstanie nowego segmentu rynku wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy, zaangażuje niezbędnych specjalistów i wzmocni polski przemysł. Dlatego musimy umiejętnie wykorzystać wszelkie możliwości maksymalizacji tzw. local contentu – czyli udziału polskich przedsiębiorstw w realizowanych projektach. Dzięki temu, polskie podmioty zyskają niezbędne doświadczenie i know how, które będzie nieocenione w przyszłych inwestycjach – mówi Zbigniew Gryglas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Obecnie morska energetyka wiatrowa potrzebuje jasnej strategii rozwoju najbardziej atrakcyjnych obszarów, wsparcia polskiego local content i promowania dostawców na arenie międzynarodowej. 

Local content. 20-25 proc. w pierwszej fazie rozwoju MEW

– Poziom ambicji dla local content szacowany jest na 20-25 proc. dla pierwszej fazy rozwoju MEW. Potencjał krajowego przemysłu jest znacznie większy - w dalszej perspektywie udział lokalnych przedsiębiorstw w rozwoju morskich farm może osiągnąć nawet 45-50 proc. Jednak dojście do poziomu 50% to ogromne wyzwanie. Polska może je zrealizować tylko z pomocą odpowiedniego wsparcia instytucjonalno-regulacyjnego i odpowiednio rozplanowanych i poprowadzonych wielokierunkowych działań, mających na celu stworzenie sprzyjającego środowiska biznesowego dla rozwoju offshore. O tym będziemy rozmawiać w trakcie konferencji z kluczowymi graczami branży – mówi dr Kamila Tarnacka, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.  

W tegorocznym spotkaniu biorą udział managerowie firm z branży energetycznej, globalni liderzy technologii oraz największe podmioty prowadzące procesy inwestycyjne na całym świecie, zarówno na lądzie, jak i na morzu. W dyskusjach oraz warsztatach głos zabiorą również przedstawiciele administracji państwowej, którzy mają realny wpływ na warunki rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Dyskusję podczas Konferencji PSEW2021 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii Covid – 19, a także rolę tej technologii w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy. 

Pozostałe zaplanowane panele będą opisywać stan obecny oraz szanse dla lądowej energetyki wiatrowej w Polsce, rynku energii elektrycznej oraz jego dynamicznych zmian. Istotną kwestią będzie morska energetyka wiatrowa wraz z dotychczasowymi regulacjami, sugestiami modyfikacji, niezbędnymi warunkami oraz sector deal. Przedstawiciele branży będą dyskutować o skutecznym zarządzaniu instalacjami, które pozwolą na ich efektywną pracę przez 20 lat i dłużej (20 + Life Time Extension), poznamy również potencjał polskich przedsiębiorstw oraz ich rolę w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, a także model wykorzystania wodoru z energetyki wiatrowej do stabilizacji pracy Krajowego Systemu Energetycznego. A to wszystko uzupełnione sesjami eksperckimi, warsztatami, strefą networkingową oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

Szczegółowy program konferencji dostępny TUTAJ. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.