• <

Morze Egejskie. Zatonął frachtowiec

jm

30.08.2021 13:42 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Morze Egejskie. Zatonął frachtowiec - GospodarkaMorska.pl
Fot. Muhsen Hussein / MarineTraffic.com

W sobotę 28 sierpnia pływający pod banderą Togo frachtowiec Sea Bird zatonął w okolicy wyspy Karavia na Morzu Egejskim, 70 mil morskich na południe od Aten. Załodze nic się nie stało.

Sea Bird transportował pszenicę z Ukrainy do Tunezji. Około godziny 3 w nocy uderzył w skały otaczające Karavię i szybko zatonął. 16-osobowej załodze udało się bezpiecznie ewakuować.

Na miejscu wypadku pojawiło się kilka jednostek, w tym śmigłowiec greckiej marynarki wojennej, dwie łodzie patrolowe greckiej straży wybrzeża oraz pięć będących w okolicy statków. Dwa z nich przyjęły na pokład członków załogi Sea Bird, po czym przekazały ich straży przybrzeżnej.

Odpowiednie służby rozpoczęły jednocześnie akcję mającą na celu niedopuszczenie do wycieku paliwa i skażenia środowiska. Prowadzone są obserwacje z powietrza, okolice zatonięcia Sea Bird patrolowane są też przez specjalistyczne jednostki do usuwania wycieków. W tej chwili nie wiadomo nic o potencjalnym wycieku ze zbiorników.

Sea Bird został zbudowany w 1985 roku. Frachtowiec miał 106 metrów długości i 17 metrów szerokości, jego nośność wynosiła 7650 ton. Według doniesień, statek był w złym stanie technicznym – od 2015 roku miał przechodzić liczne kontrole w portach, za każdym razem wykazywały one niedociągnięcia.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.