• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

25. Piknik Naukowy za nami. Akcentów morskich nie brakowało

gm

23.05.2022 12:11 Źródło: GOV
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 25. Piknik Naukowy za nami. Akcentów morskich nie brakowało

Partnerzy portalu

25. Piknik Naukowy za nami. Akcentów morskich nie brakowało - GospodarkaMorska.pl
Fot. gov.pl

Łapacz mgły, ping-pong bańkami mydlanymi i własna zorza polarna – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników 25. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W wydarzeniu nie zabrakło również stoiska NCBR.

Tematem tegorocznej edycji pikniku była woda. Mimo niepogody, Centrum Nauki Kopernik odwiedziły tłumy pasjonatów nauki głodne wiedzy, eksperymentów i pokazów zapierających dech w piersiach.

Morskie opowieści

Od lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest częścią tego wydarzenia. I to m.in. dlatego przy stoisku instytucji goszczono beneficjenta - Uniwersytet Morski w Gdyni.

"Wspólnie zaprosiliśmy uczestników Pikniku na pokład „Akademii Czystego Morza”, projektu realizowanego przy wsparciu Funduszy Europejskich, Programu Wiedza Edukacja i Rozwój - czytam w relacji z wydarzenia.

Tropiciele morskich zagadek badali wodę. Odwiedzający stoisko NCBR mogli wziąć udział w serii doświadczeń i wcielić się w rolę naukowców wykonujących terenowe testy chemiczne, pozwalające na wykrycie substancji zanieczyszczających wodę.

Ochotnicy przejmowali też stery morskiej akcji ratowniczej. Ich zadaniem było ograniczenie skutków rozlewu niebezpiecznych substancji, a co za tym idzie, ochrona morskiego ekosystemu.  

Akademia Czystego Morza. Co zanieczyszcza wodę?

W ramach „Akademii Czystego Morza” nie mogło zabraknąć również tematu zaśmiecania wód plastikiem. Przez okular mikroskopu uczestnicy pikniku obserwowali tworzywa poddane degradacyjnemu działaniu wody morskiej. Była to okazja to omówienia wpływu zanieczyszczeń na życie morskich zwierząt i roślin.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również interaktywny quiz o wodzie. Dla wszystkich biorących w nim udział osób, które podjęli nasze wyzwanie, czekały wyjątkowe nagrody.

Całą relację z 25. Edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik można obejrzeć na stronie wydarzenia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.