• <
mewo_2022

[WIDEO] Kacper Kostrzewa: Ocean Winds jest wśród największych deweloperów MEW na świecie

27.06.2022 23:55
Strona główna Energetyka Morska, Offshore [WIDEO] Kacper Kostrzewa: Ocean Winds jest wśród największych deweloperów MEW na świecie

Partnerzy portalu

[WIDEO] Kacper Kostrzewa: Ocean Winds jest wśród największych deweloperów MEW na świecie - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Stworzone jako JV EDPR i Engie, Ocean Winds  szturmem wkracza na polski rynek offshore. Firma złożyła wnioski na 9 z 11 pozwoleń lokalizacyjnych na Bałtyku w drugiej fazie. Kacper Kostrzewa, project director w Ocean Winds, opowiedział w studio Gospodarki Morskiej o najnowszych doniesieniach z budowy farmy BC-Wind.

- Ocean Winds jest w top 5 największych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej na świecie. Dzięki naszym sponsorom globalnie jesteśmy obecni już na 8 rynkach. Czerpiemy wiedzę i doświadczenie z wszystkich z nich. Przede wszystkim stawiamy na współpracę i wymianę doświadczeń, bo uważamy, że to kluczowe. Wyciąganie wniosków z bardziej dojrzałych rynków offshore, takich jak Wielka Brytania, tzw. lessons learned, to coś, co chcemy implementować w Polsce – mówił w Serocku Kacper Kostrzewa, Project Director w Ocean Winds.

Local content w Ocean Winds

- Local content widzimy w trzech wymiarach. Przede wszystkim jako współpracę z lokalnymi dostawcami. Po drugie – budowanie lokalnego zespołu. Trzeci i być może najważniejszy wymiar to edukacja. Wiemy, że ten rynek będzie rozwijał się przez wiele lat i będzie potrzebował wielu specjalistów. Staramy się wspierać edukację już na wczesnych etapach, jak w przypadku programu Wind Expert, który prowadzimy globalnie. Drugim z nich jest Kariera z wiatrem, program skierowany do szkół ponadpodstawowych. W pilotażowej fazie programu wspieramy już trzy szkoły. Uważamy, że edukacja jest kluczowa w budowaniu local contentu.

Łańcuch dostaw w dobie wojny

Według planu w 2027 roku Ocean Winds ma uruchomic farmę wiatrową BC-Wind.
- To jak najbardziej aktualna data, chociaż tak jak każdy skomplikowany projekt, BC-Wind ma przed sobą cały szereg wyzwań. Nie podpisaliśmy jeszcze głównych konktraktów, w związku z czym nie wiemy jeszcze, jak one będą wyglądały. Nie widzimy istotnych zagrożeń dla tego terminu, stąd ogłaszamy ten rok i staramy się przygotować projekt według harmonogramu. Widzimy w ostatnich miesiącach ogromne zmiany na rynku, być może wpłynie to na nasz projekt, natomiast na obecnym etapie tego nie zakładamy.

Materiał zrealizowany we współpracy z PSEW podczas konferencji PSEW 2022 w Serocku.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.