• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego

ew

15.10.2020 20:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego

Partnerzy portalu

W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

W październiku można się spodziewać zbliżonego do wrześniowego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Eksperci oczekują też podobnego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.

Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły rdr o 3,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,2 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 3,2 proc., a mdm - o 0,2 proc.

Resort rozwoju, pracy i technologii zwrócił uwagę, że za wrześniową podwyżkę cen odpowiada głównie wzrost w zakresie usług. "Wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu wyniósł 3,2 proc. (rdr), przy wzroście cen usług o 7,2 proc. i towarów o 1,7 proc." - zaznaczyli analitycy. Wskazali z kolei na spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych do 2,8 proc. (z 3 proc. w sierpniu) i spadek cen odzieży i obuwia o 2 proc.

Analitycy podkreślili, że istotny dla gospodarstw domowych jest utrzymujący się wzrost cen w zakresie użytkowania mieszkania o 7,3 proc., wynikający ze wzrostu cen związany z wywozem śmieci. Znacząco wzrosły też ceny w edukacji (o 5,8 proc.) oraz w łączności (o 5,5 proc.), "co wynika przede wszystkim ze zwiększonego zapotrzebowania na nie w dobie pandemii: zdalna praca czy edukacja". Ceny nośników energii zwiększyły się o 4,6 proc. (rdr), "głównie za sprawą rosnących cen energii elektrycznej o 11,7 proc.".

MRPiT zwróciło uwagę na spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu (-9,2 proc. wobec -12,3 proc. w sierpniu), co przełożyło się "na wyhamowanie spadku cen transportu (-4,9 proc. wobec -7,1 proc. w sierpniu)".

W ocenie resortu w październiku "można spodziewać się zbliżonego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji". Analitycy oczekują też zbliżonego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.