• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Finał akcji "Czysty Bałtyk" na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Każdy może dołączyć!

AK

27.08.2021 10:24 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Finał akcji "Czysty Bałtyk" na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Każdy może dołączyć!

Partnerzy portalu

Finał akcji "Czysty Bałtyk" na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Każdy może dołączyć! - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji "Czyste Tatry", przyjeżdża również nad morze. W ramach "Czystego Bałtyku", 27 sierpnia wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a 28 sierpnia wybrzeże w Trójmieście i okolicach.

– Ten rok jest wyjątkowy – mówił założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik. – Po raz dziesiąty posprzątaliśmy z naszymi wolontariuszami Tatry, a teraz ruszamy nad Bałtyk! Warto pamiętać, że naszą główną misją nie jest posprzątanie plaż, ale edukacja i zmiana świadomości. Musimy wszyscy podjąć wysiłek, by zmniejszyć wykorzystanie tworzyw sztucznych w naszym życiu i zadbać o to, by odpady mogły zyskać drugie życie. 

Wielkie sprzątanie plaż potrwa dwa dni i będzie połączone z konferencją naukową w Olivia Business Center, poświęconą ochronie ekosystemów morskich. Za ten element inicjatywy odpowiada United Nations Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Została założona w 2000 roku przez sekretarza ONZ Kofi Anana - zrzesza obecnie ponad 10 000 członków.

Akcja "Czysty Bałtyk". Dołącz!

Żeby wziąć udział w pierwszej edycji akcji "Czysty Bałtyk", należy zarejestrować się poprzez stronę czystapolska.org.pl. W dniu akcji, każdy wolontariusz odbierze we wskazanym punkcie mobilnym swój pakiet startowy, na który złożą się worki, rękawiczki oraz niewielki prowiant od partnerów akcji. W tych samych punktach będzie również możliwa rejestracja w dniu wydarzenia, choć liczba wolontariuszy będzie ograniczona.

27 sierpnia wolontariusze posprzątają Półwysep Helski. Punkty mobilne rozmieszczone będą we Władysławowie (2 punkty), Chałupach, Juracie, Jastarni oraz Helu (2 punkty). Wieczorem tego samego dnia w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa, a w sobotę sprzątać będziemy plaże w Trójmieście i dwóch sąsiednich gminach. Tutaj punkty mobilne znajdować się będą w Gdyni, Gdańsku, Pucku oraz Rewie.

Liczby nie kłamią. Skala problemu jest duża

Skalę problemu poziomu zaśmiecenia gdyńskich plaż najdosadniej obrazują liczby. W 2020 roku wywieziono następujące odpady:

113,84 ton opakowań ze szkła,

103,50 ton odpadów z oczyszczania z ulic i placów,

0,86 tony odpadów komunalnych,

6,84 ton odpadów ulegających biodegradacji,

1,42 ton gleby i ziemi, w tym kamieni,

0,32 tony zużytych opony.

Łącznie na gdyńskich plażach zebrano aż 226,78 ton śmieci.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.