• <
mewo_2022

Offshore na Bałtyku. Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego

Łukasz Piotr Szeląg

08.12.2022 15:14
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Offshore na Bałtyku. Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego

Partnerzy portalu

Offshore na Bałtyku. Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Łukasz Piotr Szeląg

Offshore to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w tym roku. Impulsem dla Zachodniej Polski jest informacja o budowie fabryki Vestas na potrzeby energii wiatrowej na Bałtyku we współpracy z Orlenem. Nic więc dziwnego, że małe i średnie firmy patrzą nowy obszar usług, który może być przyczynkiem do ich rozwoju.

W Gryficach Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Gryficki Klaster Energii oraz Zakład Elektryczny Gryfice (działający z 30-letnim doświadczeniem w branży energetycznej) zorganizowali spotkanie na temat budowy potencjału firm z Polski Zachodniej na rzecz lokalnego łańcucha dostaw dla offshore. To kolejne takie spotkanie po podpisaniu w porcie w Kołobrzegu porozumienia na rzecz współpracy dla OZE, wodoru i offshore.

- Szczecin i Pomorze Zachodnie jest bardzo dobrym obszarem inwestycyjnym dla branży offshore. To jest kilkaset tysięcy miejsc pracy w różnych firmach, które będą mogły powstać na terenie całego regionu w różnych specjalnościach - mówił dr Andrzej Montwiłł z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Jak w każdej nowej branży nie brakuje problemów prawnych, ale działają u nas doświadczone kancelarie prawne. - Prawo jest skomplikowane w stawianiu farm wiatrowych na Bałtyku. Jednak przedsiębiorcy na lądzie mają swoje doświadczenie i umiejętności. Ważne jest to, by zadbali o swoje bezpieczeństwo w podpisywaniu umów na wykonywane usługi w trakcie negocjacji - mówi Patryk Zbroja z Kancelarii Zbroja Adwokaci.

Port w Kołobrzegu będzie miejscem, gdzie będzie powstawać wiele usług. - Biznes offshorowy dostrzega nasz potencjał. Zabiegamy o środki na wsparcie rozwoju portu. Nasz port ma dostęp do S6, torów i blisko lotnisko w Goleniowie czy Gdańsku - argumentował kierunku działania Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu w Kołobrzegu. - To jest szansa na rozwój takich miast jak Gryfice, Białogard czy Nowogard lub Łobez - dodał Lijewski.

Doświadczenie firm z branży energetycznej jest duże. - Posiadamy park maszynowy, mamy doświadczenie w wykonywaniu prac przy budowie wiatraków na lądzie, szkolimy pracowników - mówi Mariusz Sowiński z ZEG Gryfice. O możliwościach dofinansowania dla firm na rozwój mówił Tomasz Aniuksztys, ekspert ds. funduszy europejskich i lider lokalnego stowarzyszenia "Z Pomysłem". Radą w zakresie finansowania firm dzielił się też Michał Karbowniczyn z Domu Finansów w Szczecinie.

Marzena Domaradzka, zastępca burmistrza Gryfic, przekazała uczestnikom spotkania ofertę inwestycyjną Gminy Gryfice. - Możemy podglądać Pomorze Gdańskie jak przygotowywało się do rozwoju offshore. Jednak już dziś oferta firm, współpraca z samorządami jest na wyższym poziomie. Przed nami edukacja pracowników na potrzeby branży energetycznej i morskiej - zapewniał Łukasz Szeląg członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, sygnatariusz porozumienia offshore w Warszawie.

- Nasze uczelnie mogą wspierać przedsiębiorców i samorządowców w podnoszeniu kompetencji kadr, edukacji nowych pracowników. Jednak to nadal wymaga czasu i decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Szkolnictwa - zauważa dr prof. ZPSB Grażyna Maniak.

Artur Ambrożewicz z Vulcan Training w Szczecinie przedstawił miejsce szkoleń dla przyszłych kadr offshore. - Nasza firma szkoli pracowników w bardzo specjalistycznych umiejętnościach na potrzeby ratowania życia ludzkiego na morzu. Dostosowujemy ofertę do szkoleń - mówił Artur Ambrożewicz.

Najważniejszym punktem spotkania było wystąpienia Magdaleny Klery-Nowopolskiej. Mówiła o inwestycjach MFW Bałtyk I, II & III oraz Dotychczasowym doświadczeniu, planach i podejście do współpracy przedsiębiorstwa w obszarze offshore.

Gryficki Klaster Energii wspiera lokalne startu-py. Na konferencji wystąpili przedstawiciele StayGet.Com portalu rezerwacji hoteli, który został założony i działa w Gryficach.

Partnerami konferencji offshore w Gryficach byli m.in.: Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Zachodniopomorski Klaster Morski, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oraz Fundacja na Prąd z Gdańska.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.