• <
smartre_2023

Premier: Weszliśmy w ciąg logistyczny od importu przez przeładunek węgla w portach. Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni

gm

05.12.2022 10:35 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Premier: Weszliśmy w ciąg logistyczny od importu przez przeładunek węgla w portach. Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni

Partnerzy portalu

Premier: Weszliśmy w ciąg logistyczny od importu przez przeładunek węgla w portach. Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Podczas konferencji w Porcie Gdańskim Eksploatacja premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że są takie momenty w historii, gdy rząd musi mocno chwycić ster we własne ręce, zaproponować własne rozwiązania i potem je skutecznie zrealizować.

"Na rynku surowców po ataku Rosji na Ukrainę zapanował chaos. Nie było żadnych normalnych mechanizmów rynkowych, trzeba było je zastąpić mechanizmami sprawnego państwa” – podkreślił Morawiecki.

Wskazał, że jednym z podstawowych problemów Polaków był problem z węglem. Embargo Unii Europejskiej na węgiel z Rosji spowodowało, że władze musiały gwałtownie szukać nowych kierunków i zwiększać import z już istniejących kierunków. Premier zaznaczył, że jeszcze dwa, trzy miesiące temu węgiel na składach był po 3,5-4 tys. zł, a nawet przekraczał 4 tys. zł za tonę. Przypomniał, że rząd wprowadził dopłaty do węgla, które okazały się niewystarczające. Dlatego władze weszły w cały ciąg logistyczny, od importu przez przeładunek w portach, jak w Gdańsku. Zostały uruchomione wszystkie możliwości przeładunkowe, a także przywóz z zagranicy przez Łotwę i porty ARA, czyli Amsterdam, Rotterdam, Antwerpię i z innych miejsc na całym świecie

Morawiecki zaznaczył też, że celem władz ma być wypracowywanie mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni. Rozmawiał w tym celu z władzami administracyjnymi oraz zarządami portów. Wyraził nadzieję, że najbliższych kilka tygodni przyniesie "akceptowalne rozwiązania" w tym zakresie.

Szef rządu pytany podczas poniedziałkowego briefingu w Porcie Gdańskim Eksploatacja o rozwiązanie problemu wysokich kosztów energii, z którym zmagają się stocznie, zwrócił uwagę, że koszty energii zostały ograniczone dla małych i średnich firm.

- Ograniczamy je dla firm energochłonnych. Pomiędzy tymi dwoma sektorami gospodarki są duże firmy, takie jak stocznie, jak przemysł morski, przemysł stoczniowy, portowy, które muszą również mieć możliwość skorzystania z mechanizmów ograniczających bardzo wysokie ceny" - stwierdził. Wyraził też nadzieję, że najbliższych kilka tygodni przyniesie akceptowalne dla tego przemysłu rozwiązania w tym zakresie. Przyznał, że to bardzo ważny problem.

Jak informowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ramach programu wsparcia dla firm energochłonnych przedsiębiorstwa mają otrzymać pomoc publiczną z tytułu wzrostu cen prądu i gazu powyżej 150 % zeszłorocznej średniej ceny. To druga runda rządowego wsparcia dla firm energochłonnych. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł.

Resort rozwoju wskazywał, że program na ten rok "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej" został przygotowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 roku o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Zaznaczono, że musi on odpowiadać unijnym wymogom i uwzględniać unijne wytyczne "Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy", przedstawione przez Komisję Europejską 28 października br.

Do uzyskania pomocy będą uprawnieni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność energochłonną, czyli ponieśli koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu na poziomie co najmniej 3% wartość sprzedanej w 2021 roku albo co najmniej 6% w pierwszym półroczu tego roku. Na pomoc będą mogli liczyć także przedsiębiorcy prowadzący swoją główną działalność w sektorach sklasyfikowanych przez Komisję Europejską jako szczególnie narażonych na skutki obecnego kryzysu.

W październiku tego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda informował o uruchomieniu pierwszej rundy wsparcia dla 92 największych firm energochłonnych, które otrzymają 800 mln zł. Jak wyjaśniał, pomoc będzie skierowana do takich branż jak: hutnictwo, wyrób metali aluminiowych, przemysł chemiczny czy papierniczy.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.