Dziś zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne - dodał.
Jak podkreślił podczas otwarcia czwartkowego Kongresu Polskiego Kapitału szef rządu, żyjemy w czasach gospodarczego przełomu. "Dziś wiemy lepiej niż wcześniej, że w ekonomii jedyne prawo, które działa, to prawo popytu i podaży" - zaznaczył.
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że nie można zapominać o zasadach zdrowego rozsądku, "o tym, że biznes musi się opłacać i o tym, że on musi się opłacać w obecnych okolicznościach, w taki sposób, aby jednocześnie był w pełni akceptowalny społecznie i politycznie".
Oznacza to, jak mówił premier, że te elementy, które dzisiaj są bardzo często analizowane przez biznes - takie jak środowisko, człowiek, czyli zasady ESG "są fundamentalnie ważne dla właściwej przebudowy całego systemu, dla tworzenia nowych regulacji".
"Wierzę, że we współczesnym świecie musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwoju" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Zaznaczył, że "dziś nowa energetyka, zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego, które przecież nie ma węglowodorów w wystarczającej ilości". Nie wykluczył, że to, co okazało się "przekleństwem przez dekady, może być naszym błogosławieństwem".
Szef rządu stwierdził, że "nie tylko chcemy odejść od węglowodorów kupowanych od barbarzyńskiego agresora, jakim się okazała Rosja". "Nie chcemy też kupować węglowodorów od całkiem +przyzwoitych państw+ nas otaczających, ale takich węglowodorów, które są bardzo drogie i jednocześnie one wszystkie też zanieczyszczają środowisko" - powiedział.
Fot. Depositphotos
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych