• <
escort_980x120_gif_2020

WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom

ew/WWF

08.06.2020 11:18 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom

Partnerzy portalu

WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom - GospodarkaMorska.pl

Fundacja WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom, aby zainteresować młodych ludzi tymi niesamowitymi ekosystemami. Odkrycie tajemnic podwodnego świata, zapoznanie się z mieszkańcami rzecznych dolin, ale także poznanie historii i roli rzek w życiu człowieka - to wszystko czeka na młodych odkrywców.

Temat: rzeka

Mimo ogromnej presji na pogłębianie koryt, stawianie zapór i regulowanie brzegów, wciąż posiadamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne - pełnią one istotne funkcje m.in. oczyszczają wodę i zatrzymują ją lokalnie, ograniczając skutki suszy.

Przygotowane przez Fundację WWF Polska zadania, wnioski, gry czy ciekawostki w przystępny sposób uświadamiają dziecku, jak ważne są rzeki w środowisku i - co za tym idzie - w życiu człowieka. Każdy z nas powinien zrozumieć, że bez nich nasz świat nie istniałby w formie, jaką znamy. WWF ma nadzieję, że dzięki temu uda się rozbudzić świadomość ekologiczną w dziecięcych umysłach i zachęcić do poznania i ochrony naturalnego bogactwa naszych rzek.

Jaki jest cel kart edukacyjnych Strażników Rzek WWF?

Karty edukacyjne są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Na stronie Edukacja WWF znajdują się różnorodne narzędziowniki, poświęcone m.in. klimatowi, dużym drapieżnikom, czy ssakom morskim. Z materiałów można skorzystać w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu jako formy zabawy. Poznanie otaczającego nas świata poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarcza nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwija i stanowi świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Gry edukacyjne są doskonałą okazją na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

W kartach edukacyjnych Strażników Rzek WWF znajdują się trzy obszary: „rzeki dla życia”, „co żyje w rzece” oraz „rzeka a człowiek”. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi - to, jak korzystaliśmy z nich dawniej i dziś, jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz jak można działać dla ich dobra.

Sposób korzystania kart jest dowolny - można pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Przygotowane przez fundację materiały mają zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu łatwo je dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji i korzystania z różnych pomocy naukowych. Każda karta pracy to oddzielny materiał - można wydrukować cały pakiet lub tylko wybrane ćwiczenia.

Karty edukacyjne Strażników Rzek WWF można pobrać bezpłatnie pod adresem: https://www.wwf.pl/aktualnosci/straznicy-rzek-karty-edukacyjne

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.