• <

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Strona główna MW, służby morskie Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]
Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. ml chor. mar. Karol Sztonder/3. FO

sons

04.09.2020 Źródło: 3. FOW

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Na pokładzie ORP Lech uczniowie zostali zapoznani z zadaniami do jakich przeznaczony jest okręt w codziennej służbie.

1 września, po zakończeniu porannych uroczystości, udali się do Portu Wojennego Gdynia, gdzie zwiedzili salę tradycji gdyńskiej Flotylli, zapoznając się z jej historią. Wzięli także udział w uroczystościach na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, gdzie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża złożyli wiązankę kwiatów. Następnie uczestniczyli w uroczystościach na cmentarzu Marynarki Wojennej, gdzie w Kwaterze Pamięci oddali hołd bohaterom poległym w obronie Wybrzeża w 1939 roku.

W środę, 2 września, licealiści klasy mundurowej udali się do Sztutowa. Tam, wraz z dowódcą 3. Flotylli Okrętów, kontradmirałem Mirosławem Jurkowlaniec, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. W drodze powrotnej do Gdyni uczniowie z Rzepina zostali zapoznani z pracami na Przekopie Mierzei Wiślanej, który ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Dla kadetów klas mundurowych, objętych pilotażowym programem MON wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, była to doskonała okazja do pozyskania informacji na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery wojskowej oraz poznania charakteru służby w morskim rodzaju Sił Zbrojnych RP.

Możliwości i zasady współpracy resortu obrony narodowej ze szkołami realizującymi innowacje pedagogiczne rozszerzające przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa, tj. prowadzącymi tzw. klasy wojskowe, określają zapisy Decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Powyższe przepisy umożliwiają dowódcom jednostek wojskowych współpracę ze szkołami, jako partnerami społecznymi, w tym udział ekspertów wojskowych w merytorycznym przygotowaniu zajęć szkolnych, pokazy sprzętu wojskowego, pomoc logistyczną w przygotowaniu przedsięwzięć szkoły, a także udostępnianie pomieszczeń do realizacji wybranych zajęć, np. hal sportowych na zajęcia wychowania fizycznego.

Zdjęcia: ml chor. mar. Karol Sztonder/3. FO

Surowce

 Ropa brent 55,10 $ baryłka  -2,37% 17:56
 Cyna 21418,00 $ tona 1,27% 13 sty
 Cynk 2751,00 $ tona -0,72% 13 sty
 Aluminium 2009,00 $ tona -0,79% 13 sty
 Pallad 2392,00 $ uncja  -1,10% 17:56
 Platyna 1086,50 $ uncja  -3,53% 17:56
 Srebro 24,80 $ uncja  -3,01% 17:56
 Złoto 1829,05 $ uncja  -0,93% 17:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.