• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Digital Baltic: Podsumowanie konferencji

Partnerzy portalu

Digital Baltic

Konferencja, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej Gdyni wskazała na rosnące zainteresowanie zauważaną i rosnącą rolą Morza Bałtyckiego w zakresie bezpieczeństwa, jak i jego umiejscowienia w sferze cyfrowej. Prelegenci reprezentujący kadrę sił zbrojnych, władze administracyjne, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zaprezentowali szereg opinii, w tym propozycji dalszego rozwijania tematu.

Kwestia "cyfryzacji Bałtyku" od lat pojawia się w trakcie różnego rodzaju debat naukowych oraz konferencji w państwach związanych z tym regionem. W zakresie poszukiwania innowacji oraz rozwiązań współczesnych problemów kluczem stały się polityka informacyjne i dążenie do łatania luk między krajami leżącymi nad Morzem Bałtyckim, aby też tworzyć mosty na rzecz budowania sposobu sprawnej, cyfrowej metody komunikacji na poziomie tak władz, jak i społeczeństwa. 

- Oprócz silnej Marynarki Wojennej potrzebujemy wysiłku technologicznego, który zapewni nam ochronę infrastruktury krytycznej, wejść do portów, dna morskiego, tego co pod wodą, w wodzie i nad wodą. Potrzebujemy wysiłku sił zbrojnych, jak i przemysłu oraz ośrodków nauki, aby ten cel osiągnąć. Ta konferencja pozwala nam spojrzeć całościowo na Bałtyk, z punktu widzenia różnych sektorów i państw. Przybliża nas, by stworzyć to morze bardziej bezpiecznym. Największym zagrożeniem dla Europy jest dzisiaj Rosja, która jest obecna także na Morzu Bałtyckim i innych akwenach. Musimy być gotowi do  Sporo jeszcze brakuje, by Bałtyk stał się wewnętrznym morzem NATO, niemniej przystąpienie Finlandii i oby niedługo Szwecji do NATO wiele zmienia w zakresie bezpieczeństwa w regionie. To dla nas dobra wiadomość. Dzisiejsza konferencja jest skupiona wokół bardzo konkretnych projektów przemysłowo-wojskowych. Dotyczy przekuwania woli politycznej na konkretne rozwiązania i decyzje. Pozwoli to na zwiększanie bezpieczeństwa i zdolności sił zbrojnych. To wydarzenie charakteryzuje się pragmatycznym podejściem do tematu Morza Bałtyckiego - powiedział wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa 

- Transport morski nie będzie bezpieczny, jeśli państwo nie będzie posiadać silnej marynarki wojennej. To zarówno ludzie jak i sprzęt. My jako Akademia Marynarki Wojennej dążymy do jak najlepszego kształcenia absolwentów, aby byli w stanie sprostać wyzwaniom. Państwo zapewnia nam z kolei sprzęt, aby jak najlepiej to czynić. Trwa proces uzbrajania i modernizowania morskiego rodzaju sił zbrojnych. Cieszymy się, że nasi absolwenci będą mogli służyć na nowych okrętach. Musi zmienić się świadomość mediów, która dotąd potrafiła zniechęcać do służby, a powinna pokazywać zgodnie z prawdą, że przyszli oficerowie mają na czym służyć, a wdrażany jest nowoczesny sprzęt. Rozszerzamy swoją ofertę kształcenia także w zakresie cyberbezpieczeństwa i logistyki. Mamy unikatowy kierunek mechatronika pracy podwodnej - podkreślił rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. inż. Tomasz Szubrycht.

- Ta konferencja to duże wydarzenie. My jako przemysł który pracuje tutaj nad morzem, ktory agreguje polską myśl techniczną odpowiadającą na dzisiejsze wyzwania. Digital Baltic to przykład tego, czym się zajmujemy. Otwieramy się na Bałtyk, na świat. Ważna jest współpraca, budowa nowych zdolności, by powstawały nowe rozwiązania w zakresie badania tego akwenu. Morze Bałtyckie może nie jest największym akwenem, ale za to bardzo trudnym. Inżynierowie mają dużo wyzwań, jak monitorowanie infrastruktury krytycznej. Możliwość dzielenia się wiedzą jest dla nas bardzo ważna, to poligon doświadczany - zaznaczył prezes zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. Marcin Wiśniewski.

Podsumowując konferencje szef Departamentu Innowacji MON gen. bryg. Marcin Górka wskazał, że podstawą rozwoju idei "Cyfrowego Bałtyku" jest obecność tylu specjalistów, którzy posiadając wiedzę w tematach w zakresie cyberbezpieczeństwa i innowacji technologicznych. W każdym panelu wskazał na istniejące wyzwania, przed którymi mierzą się rządy państw, sił zbrojne oraz szereg różnych instytucji. Jednocześnie istnieją pozytywne zmiany i wydarzenia, jak akces Szwecji i Finlandii do NATO, co wiele zmienia w zakresie bezpieczeństwa. Świadomość współpracy i potrzeby tworzenia platformy do wymiany myśli ma tu priorytetowe znaczenie, nawet ponad same technologie, bo dopiero dzięki wiedzy specjalistów można je skutecznie wykorzystać. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.