• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto]

16.10.2020 15:40 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto]
Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. Krzysztof Miłosz

„Drodzy Podchorążowie, przed chwila wypowiedzieliście słowa Roty przysięgi wojskowej. Ta Rota będzie miała wpływ na całe Wasze życie. Przysięgę składa się raz i trzeba być jej wiernym do śmierci. To jest bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. (…). Jesteście kolejnym pokoleniem w wielopokoleniowej sztafecie, która za swój cel przyjęła zapewnienie bezpieczeństwa Naszej Ojczyźnie”– powiedział rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podczas uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych AMW.  

Słowa „Roty” na placu apelowym uczelni wypowiedziało dziś 99 studentów wojskowych, w tym 24 kobiety. W nowym roku akademickim studia wojskowe na pierwszym roku rozpoczęło 118  podchorążych. Część z nich złożyła przysięgę wojskową jeszcze przed przyjęciem do Akademii Marynarki Wojennej. Swoją obecnością zaszczycili nas dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Nieć oraz duchowieństwo wojskowe.

Przysięga wojskowa to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. W niej zawarta jest cała istota służby wojskowej. Składa ją każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również student uczelni wojskowej. Wiąże ona żołnierza z ojczyzną i narodem często aż do najwyższej ofiary – poświęcenia życia. Dzień ten oznacza dla nich rozpoczęcie profesjonalnej służby wojskowej i początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich. Dlatego też jest to wielkie przeżycie nie tylko dla studentów wojskowych, ale również dla ich rodzin oraz najbliższych. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego przysięga pierwszy raz miała charakter zamknięty. Przekaz z wydarzenia był transmitowany na żywo do internetu i można go obejrzeć na kanale YouTube AMW - https://www.youtube.com/watch?v=KN9VW2p4GVU

Czterech wyróżnionych podchorążych: Krystian Andrzejewski, Maciej Hamera, Sandra Rogala i Adrian Szlas dostąpiło zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar Akademii Marynarki Wojennej. Jednocześnie Ci podchorążowie za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych podczas szkolenia podstawowego, przez Rektora-Komendanta AMW zostali wyróżnieni listem gratulacyjnym. Uhonorowani podchorążowie wspólnie ze swoimi rodzicami odebrali gratulacje od przybyłych na dzisiejszą uroczystość Admirałów oraz Rektora-Komendanta AMW.

Błogosławieństwa pododdziałom udzielił kapelan AMW ks. por. Tomasz Wojciechowski  oraz księża dziekani wyznania prawosławnego ks. kmdr Daniel Popowicz  i ewangelickiego ks. kmdr por. Marcin Pilch.

W swoim przemówieniu okolicznościowym Rektor-Komendant AMW podkreślił, iż celem podchorążych jest zdobywanie wiedzy, aby mogli zostać oficerami. „Słowo oficer oznacza powinność i służba, powinność to bronić, strzec, życia nie szczędzić, a służba to służyć, stać na straży. To są słowa, które przed chwilą wypowiedzieliście”. Ponadto, Rektor podziękował rodzicom swoich dzieci za wychowanie i poprosił o dalsze wsparcie dla nich.

W imieniu podchorążych przemawiał mar. pchor. Jakub Telegów.  „Mam wielki zaszczyt, aby w imieniu nowo wcielonych żołnierzy, podziękować za cały proces szkolenia podstawowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przez panującą pandemię, nasz okres przygotowawczy, nie był tak długi i intensywny jak naszych starszych kolegów. Przez te trzy tygodnie, daliśmy z siebie wszystko, aby następnie przez najbliższe pięć lat godnie reprezentować Akademię Marynarki Wojennej. Wstępując w progi uczelni postawiliśmy sobie określone cele i jesteśmy przekonani, że Akademia w pełni pomoże nam je zrealizować. Dziś, wypowiadając słowa Roty rozpoczęliśmy w życiu nowy etap, w którym pora odłożyć na bok stare nawyki oraz zachowania i stać się lepszym człowiekiem-człowiekiem w pełni odpowiedzialnym za swoje czyny, który nigdy się nie poddaje i wytrwale dąży do celu” – powiedział podchorąży.                                           

Przed złożeniem przysięgi studenci wojskowi przeszli podstawowe szkolenie wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie szkolenia uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Wykonywali strzelania do tarcz oraz poznawali podstawowe zasady sztuki wojennej. Przygotowywali się także do uroczystej przysięgi wojskowej. Teraz czeka ich 5 lat ciężkiej służby i nauki, aby na koniec studiów otrzymać stopień podporucznika. Po uroczystym złożeniu przysięgi wojskowej kandydaci na żołnierzy zawodowych udadzą się na przepustki, będzie to dla nich ostatni czas wolny przed nowym rokiem akademickim.

Już od prawie 100 lat Akademia Marynarki Wojennej kształci przyszłych oficerów do pełnienia służby w Siłach Zbrojnych RP. Obecnie studia wojskowe prowadzone są na kierunkach: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Wykwalifikowana kadra dydaktyczna oraz dostęp do nowoczesnych laboratoriów i trenażerów umożliwia nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Zdjęcia: Krzysztof Miłosz

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.