• <
KONGSBERG_2023

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo]

ew

16.10.2020 16:31
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo]

Partnerzy portalu

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjntm kadłubem X-BOW, opuścił dziś stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" popłynie teraz do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.

Dzisiejsze wydarzenie to kolejny krok w budowie jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie – NB 316, siostrzanej jednostki NB 312 „National Geographic Endurance”. Długi na blisko 125, a szeroki na ponad 20 metrów statek będzie mógł pływać w trudnych warunkach polarnych,  zabierając na pokład w luksusowych warunkach ponad 100 pasażerów jednocześnie.


NB 316, to kolejna po NB 312 jednostka ekspedycyjna która powstaje w naszej stoczni. Zwiększamy tym samym nasz udział w ciągle rozwijającym się rynku jednostek pasażerskich Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.


Jednostka została wyposażona w kadłub z linii X-BOW znany dotychczas z jednostek przeznaczonych dla branży offshore. Zastosowanie tego rozwiązania w statku pasażerskim zmniejszy uderzanie fal o kadłub, przez co zwiększy komfort podróżowania i będzie prowadzić do znacznego zmniejszenia hałasu i wibracji. Kształt i zamknięty charakter X-BOW mają również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, unikając zagrożenia lub uciążliwości śliskich lub oblodzonych pokładów.

Samo poruszanie się jednostki w warunkach polarnych również zostało ułatwione. Statek będzie w stanie działać szybciej i sprawniej w niesprzyjających warunkach na morzu, z krótszym czasem spędzonym na podróży przez najbardziej niebezpieczne obszary morskie. Co istotne dzięki zastosowaniu opatentowanego kadłuba X-BOW jednostka będzie miała dużo mniejszy wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu codziennych kosztów operacyjnych.

W części wyposażona jednostka została zbudowana w stoczni CRIST, a ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein. Odbiorca finalnym statku jest Lindblad Expeditions. Gotowa jednostka rozpocznie swoją pracę już w 2021 roku.

Stocznia CRIST jest jedną z największych polskich stoczni. W trakcie trzydziestoletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2020 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego. Więcej o stoczni CRIST w naszym wywiadzie TUTAJ

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.