• <
BOTA_2023

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik

08.02.2023 18:24 Źródło: Służby Prasowe MW

Partnerzy portalu

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik - GospodarkaMorska.pl
Służby Prasowe MW

Podchorążowie V rocznika Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.

W trakcie prowadzonego szkolenia przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej będą zdobywać niezbędne doświadczenie z służby na okręcie. Jest ono niezbędne w procesie edukacji wojskowej, gdyż znajomość realiów służby na pełnym morzu to istotna praktyka, pozwalająca lepiej zrozumieć realia służby tego rodzaju i z czym potencjalnie będą się mierzyć podchorążowie w przyszłości, będąc już członkami kadry morskiego rodzaju sił zbrojnych. Oprócz służby na pokładzie czekają ich także specjalistyczne zajęcia oraz wykłady prowadzone w przystosowanych do tego salach znajdujących się na jednostce.

Okręt szkolny proj. 888 ORP Wodnik (251) jest przeznaczony do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych z udziałem podchorążych AMW w Gdyni i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW w Ustce. Wyszkoliło się na nim tysiące oficerów i podoficerów polskiej Marynarki Wojennej. Wielokrotnie brał udział w długich i dalekich rejsach. Nierzadko najdalszych w porównaniu z innymi okrętami. W 2021 roku, po zakończonym kapitalnym remoncie, wyruszył w rejs do USA, odwiedzając kilka miast USA leżących na Wschodnim Wybrzeżu, w tym Nowy Jork. Okręt jest też przystosowany do pełnienia funkcji jednostki bazowej, gdyż z racji na możliwość przyjmowania większej liczby osób na pokładzie istnieje możliwość umieszczenia w nim np. sztabu wraz z kadrą dowódczą.

Wraz z okrętem ratowniczym ORP Piast jednostka brała udział, jako jedna z pierwszych w Wojsku Polskim po 1989, w operacji wespół z państwami NATO. W 1991 została wysłana do uczestnictwa w operacji "Pustynna Burza" na wodach w Zatoce Perskiej. W jej trakcie pełniła funkcję okrętu-szpitala. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Gospodarka Morska
Służby Prasowe MW

Dziękujemy za wysłane grafiki.