• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szkolenie praktyczne przyszłych hydrografów na AMW

10.09.2020 14:53 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szkolenie praktyczne przyszłych hydrografów na AMW

Partnerzy portalu

Szkolenie praktyczne przyszłych hydrografów na AMW - GospodarkaMorska.pl
fot. AMW

Na przełomie sierpnia i września 2020 r. odbyły się praktyczne zajęcia dla studentów studiów podyplomowych Hydrografia. Szkolenie obejmowało między innymi przygotowanie hydrograficznego systemu pomiarowego do pracy, podłączenie niezbędnego okablowania, zamontowanie przetworników i anten oraz stworzenie projektu prac w oprogramowaniu Qinsy.

W kolejnych dniach realizowano sondaż batymetryczny z użyciem echosondy jednowiązkowej HydroBox HD. Platformą pomiarową była nowa jednostka pływająca KOMPAS (model Pegazus 550) będąca na wyposażeniu Katedry Nawigacji i Hydrografii Morskiej. Przed rozpoczęciem sondażu zmierzono rozkład prędkości propagacji fali akustycznej w kolumnie wody wykorzystując czujnik miniSVP.

Studenci zapoznali się dodatkowo z budową, obsługą oraz możliwościami pomiarowymi kompaktowego i przenośnego pojazdu USV (ang. Unmanned Surface Vessel) model SL20 OceanAlpha przeznaczonego do pomiarów hydrograficznych. Pojazd wyposażony jest między innymi w sondę jednowiązkową, odbiornik geodezyjny GNSS, kompas magnetyczny i wewnętrzny odbiornik GNSS. Pojazd SL20 zbudowany jest z włókna węglowego, waży 17 kg a jego zanurzenie wynosi zaledwie 15 cm.

Dane pomiarowe zarejestrowane w trakcie praktyk będą analizowane i przetwarzane na kolejnych zajęciach dydaktycznych.  

Gospodarka Morska
fot. AMW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.