• <

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

11.08.2020 12:35 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Partnerzy portalu

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność” - GospodarkaMorska.pl
Źródło: muzeummw.pl

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.

W dniach 20-21 sierpnia 2020 r. w Gdyni odbędzie się kolejna edycja konferencji naukowej z cyklu „Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność”, w której wezmą udział historycy i muzealnicy z całej Polski. Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne. Rozpocznie ją omówienie morskich akcentów w wojnie stuletniej, a zakończy problematyka „Bałtyckiego Bastionu” w czasach zimnej wojny. Obszerna część dyskusji skupi się wokół udziału polskich marynarzy w odzyskaniu i obronie niepodległości Rzeczypospolitej w latach 1918-1921. Podczas obrad poruszymy także problematykę materialnych świadectw Marynarki Wojennej w miejscu zbrodni katyńskiej.

Organizator: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Komitet organizacyjny: dr hab. Paweł Hut, Tomasz Miegoń, Aleksander Gosk Patronat honorowy: Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Patronat naukowy: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Uniwersytet Morski w Gdyni Termin: 20-21 sierpnia 2020 r., miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Program konferencji: muzeummw.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.