• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Pobiegnij w Bałtyckiej Sztafecie szlakiem latarni morskich

pc/gdynia.pl

18.05.2018 14:31 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Pobiegnij w Bałtyckiej Sztafecie szlakiem latarni morskich

Partnerzy portalu

Pobiegnij w Bałtyckiej Sztafecie szlakiem latarni morskich - GospodarkaMorska.pl

60 godzin – w takim czasie, według założeń, biegacze i rowerzyści mają pokonać trasę o długości ponad 500 kilometrów. Będzie wyjątkowa, bo przebiegną szlakiem latarni morskich Wybrzeża. Celem jest symboliczne przeniesienie światła z latarni morskiej w Krynicy Morskiej do tej w Świnoujściu. To wszystko w ramach Bałtyckiej Sztafety 2018. Bieg odbędzie się dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy może wziąć w nim udział, zapisy trwają do 3 czerwca.

– To będzie wyjątkowa trasa. Pobiegniemy szlakiem latarni morskich. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, jak nasze Wybrzeże. Po drodze można się zakochać w tych widokach, piasku, wydmach. Będziemy biec i po plaży, w lesie, po asfalcie, a nawet na wodzie – mówi kmdr dr hab. inż. Mariusz Wąż, pomysłodawca biegu z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
 
Bieg ruszy 14 czerwca wieczorem. Uczestnicy wystartują z okolic latarni morskiej w Krynicy Morskiej. Do pokonania będą mieli 15 głównych odcinków o różnej długości. Będą biec przez cały czas, bez przerwy. W dzień i w nocy. A wszystko po to, żeby udało się pokonać tę trasę w 60 godzin. Na trasie będzie 5 odcinków opomiarowanych, na których uczestnicy będą się ścigać, żeby zająć jak najlepsze miejsce. Każdy taki bieg zakończy się dekoracją zwycięzców. Na odcinkach opomiarowanych może wystartować 200 osób. Na pozostałych etapach pobiegnie maksymalnie 20 osób. Biegaczom towarzyszyć będą też rowerzyści. Stale na trasie będzie minimum 5 biegnących osób i 3 rowerzystów.
 
Jak na sztafetę przystało, na każdym z etapów biegacze będą się zmieniali. Dodatkowo każdy z głównych odcinków zostanie podzielony na krótsze, żeby sztafety mogły się sprawniej zmieniać. Każda grupa będzie miała chorążego, który będzie biec ze światłem. Kiedy wbiegnie on na metę danego etapu, wystartują uczestnicy kolejnego pokonujący kolejny odcinek. W sumie trasa liczy ponad 500 kilometrów.
 
Z Krynicy Morskiej pobiegną w stronę Trójmiasta. Do Gdyni powinni dotrzeć 15 czerwca około godz. 9.00. Wszystko jednak może się zmienić, w zależności od tempa biegu. Tutaj, przy Basenie Prezydenta na skwerze Kościuszki, na uczestników będzie czekał okręt. To nim pokonają kolejny etap biegu. Będzie to odcinek morski Bałtyckiej Sztafety.
 
– Jeden z uczestników jest dowódcą okrętu i zaproponował, żeby na okręcie postawić bieżnie i przebiec Zatokę. Tak, żeby nie powtarzać dwa razy Półwyspu Helskiego. Zawodnicy dotrą na Hel, biegnąc "na wodzie" – mówi Mariusz Wąż.
 
Z Helu ruszy najdłuższy odcinek Bałtyckiej Sztafety. Będzie to jednocześnie jeden z opomiarowanych biegów. Uczestnicy przebiegną maraton, czyli 42,195 kilometrów, z Helu do Rozewia.
 
Latarnie morskie są zlokalizowane w: Krynicy Morskiej, Gdańsku, Helu, Jastarni, Rozewiu, Stilo, Czołpinie, Ustce, Jarosławcu, Darłowie, Gąskach, Kołobrzegu, Niechorzu, Kikucie i Świnoujściu. Trasa biegnie przez wszystkie te miejscowości. W miarę możliwości uczestnicy będą wbiegać na górę każdej latarni.

W Bałtyckiej Sztafecie może wziąć udział każdy. Miejsca na poszczególne odcinki są jeszcze dostępne. Zapisy trwają do 3 czerwca. Zgłaszać można się wyłącznie drogą elektroniczną poprzez formularz kontaktowy lub w zakładce: Zapisz się na stronie internetowej Bałtyckiej Sztafety 2018.
 
Bieg zakończy się 17 czerwca w Świnoujściu. Z regulaminem biegu można zapoznać się tutaj.
 
Głównymi organizatorami akcji są: Akademia Marynarki Wojennej oraz Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Bałtycka Sztafeta 2018 współorganizowana jest w partnerstwie z: Wojskowym Klubem Sportowym „Flota” Gdynia, Urzędami Morskimi w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, Ligą Morską i Rzeczną oraz Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.