• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademia Marynarki Wojennej. Uroczysta promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

AK

13.12.2021 16:52 Źródło: AMW Gdynia
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Akademia Marynarki Wojennej. Uroczysta promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Akademia Marynarki Wojennej. Uroczysta promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Krzysztof Miłosz

W sobotę, 11 grudnia na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta promocja oficerska. Zwracają się do 25 absolwentów rektor-komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht nawiązał do książki Oficer z 1931 r., której tezy są jeszcze bardziej aktualne niż 90 lat temu.

Ceremonia rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia na plac apelowy pododdziałów oraz pocztów sztandarowych: Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Akademii Marynarki Wojennej.  Następnie dowódca uroczystości tuż po wybiciu „szklanek” wydał komendę do podniesienia flagi państwowej po czym odegrany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną MW RP.

Po odczytaniu postanowień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o mianowania na pierwszy stopień oficerski, przyszła chwila na najważniejszą część uroczystości. Dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski wypowiadając słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panią/Pana podporucznikiem Wojska Polskiego” dokonał tego podniosłego aktu. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym  dotknął pałaszem lewego ramienia przyklękającego przed nim na jednym kolanie absolwenta. Od tego momentu żołnierze stali się oficerami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.

Kolejnym elementem uroczystości było wyróżnienie przez Rektora-Komendanta AMW listem gratulacyjnym ppor. Patrycji Nagel, za uzyskanie pierwszej lokaty. Po złożeniu oficerskiego ślubowania księża kapelani udzielili nowo promowanym oficerom błogosławieństwa.

Następnie podczas przemówienia admirał Jaworski zaznaczył, że nieliczne zawody wymagają od młodych ludzi tak wszechstronnego przygotowania, jak służba oficera Wojska Polskiego. Mało który zawód niesie za sobą tak ogromny ciężar odpowiedzialności.

Tradycyjnie uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, a bohaterowie uroczystości nagrodzeni zostali brawami.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.