• <
smartre_2023

Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA]

29.11.2021 13:01 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GNM 13.dTR

Nurkowie-minerzy regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny  światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. W poniedziałek (29 listopada) w godzinach porannych nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150 mm. Operacja trwała niecałe dwie godziny. 

Na czas rozminowywania ewakuowane zostały budynek Kapitanatu Portu Gdynia, budynek Muzeum Emigracji, natomiast nabrzeże Francuskie było wyłączone z działań eksploatacyjnych, a cumujące tam statki usunięte.

Na niebezpieczny obiekt natrafili w czwartek robotnicy podczas przeglądu związanego z pracami remontowymi Ostrogi Pilotowej przy Kapitanacie Portu Gdynia. 

- Po przekazaniu zgłoszenia, pierwszym etapem było przeprowadzenie rekonesansu (w piątek, 26 listopada), natomiast dziś nurkowie wydobyli pocisk i przekazali go patrolowi saperskiemu z Rozewia. Podjęty niewybuch zostanie przetransportowany specjalistycznym pojazdem na poligon, gdzie zostanie zdetonowany - informuje Łukasz Koziarski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 

Operacja bez komplikacji w Porcie Gdynia

Jak się okazało akcja w Porcie Gdynia była nieskomplikowana i zajęła niecałe dwie godziny. 

- Akcja poszła sprawnie, pocisk był nieduży i jego wydobycie nie wiązało się z większymi trudnościami. Podobne interwencje mamy na porządku dziennym. Inny przykład to pocisk znaleziony przez nurka również w czwartek zeszłego tygodnia na plaży w Mechelinkach, około 30 metrów od brzegu. Już dzień później został wydobyty i zdetonowany - podaje rzecznik. 

Okazuje się, że w skali roku służby Marynarki Wojennej otrzymują kilkaset zgłoszeń podobnego typu. Na dnie Zatoki Gdańskiej, ale nie tylko, wciąż zalega wiele niewybuchów z okresu II wojny światowej.

- Przez ostatnie dwa lata najwięcej zgłoszeń dotyczyło pogłębianego toru Szczecin-Świnoujście - przypomina rzecznik 8. FOW.

Dodajmy, że operacje z udziałem nurków oraz saperów wykonywane są na terenie całej Polski. 

- Trzeba zaznaczyć, że jeśli chodzi o nurków, Polska jest podzielona mniej więcej na połowę. W naszej flotylli są dwa dywizjony trałowców, w których pracują nurkowie-minerzy. W Świnoujściu mieści się 12. Dywizjon Trałowców, który odpowiada za zachodnią część kraju, a w Gdyni mamy 13. Dywizjon Trałowców, który zajmuje się Polską wschodnią. Te interwencje dotyczą nie tylko morza, ale też jezior i rzek - tłumaczy  Łukasz Koziarski. 

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić właściwe służby - policję lub straż miejską. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.