• <
siemens_gamesa_2022

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

GM

28.09.2021 16:11 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wojciech Mundt

Muzeum Westerplatte, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz okręty 3. Flotylli Okrętów – to miejsca, które odwiedzili podchorążowie najmłodszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej. Nowo przyjęcie kandydaci na żołnierzy zawodowych w uczelni są zaledwie od 3 tygodni. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, czyli tzw. „unitarkę”.

W czasie wolnym Wydział Wychowawczy AMW zorganizował im wycieczki do wyżej wymienionych miejsc. To niezbędny element wychowania przyszłych oficerów. Mogli zapoznać się z historią Marynarki Wojennej RP, z historią czynu bojowego Westerplatczyków, a to właśnie ich imię z dumą nosi Akademia Marynarki Wojennej. Podczas zwiedzania Westerplatte młodzi adepci zapoznali się z historią tego miejsca, poznając wiele faktów i ciekawostek związanych z obroną w 1939 r. Złożono również hołd przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w tym historycznym miejscu, tak ważnym dla każdego Polaka.

Kolejnym miejscem wizyty było Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które posiada w swoich zbiorach unikatowe eksponaty, a w połączeniu z bogatą wystawą plenerową stanowi bardzo ciekawe miejsce dla odwiedzających. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania okrętu-muzeum ORP Błyskawica, który jest ostatnim na świecie zachowanym najstarszym niszczycielem. To właśnie na tym okręcie po ukończeniu studiów wojskowych przeprowadzana jest promocja oficerska absolwentów AMW. Można stwierdzić, że tym samym najmłodszy rocznik mógł zobaczyć jaki cel im przyświeca, gdzie zakończy się ich droga do zdobycia szlifów oficerskich.

Podchorążowie mieli także możliwość wejścia na teren 3. FO i wizyty na okrętach stacjonujących w porcie wojennym. Zapoznali się z technicznymi możliwościami poszczególnych jednostek oraz ich wykorzystaniem podczas ćwiczeń na morzu. Była to również doskonała okazja do ujrzenia służby od „kuchni” na zacumowanych okrętach.  To także dla wielu z nich duże przeżycie, gdyż po raz pierwszy nie tylko zobaczyli takie jednostki, ale mieli okazję być w środku.

Teraz przed nimi ostatnie dni przygotowań do przysięgi wojskowej, która zwiąże ich na całe życie. Uroczystość odbędzie się w czwartek 30 września, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej.

Całość na żywo zobaczyć będzie można dzięki transmisji online do internetu na kanale YouTube AMW TUTAJ. Dzień później natomiast odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2021/2022, podczas której odbędzie się immatrykulacja nowych studentów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.