• <

ORP Albatros pokazuje możliwości nowej armaty

27.05.2023 19:00 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW, PIT-RADWAR S.A.

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.

Podczas ćwiczenia zadaniem załogi było trafienie w oddalony obiekt na morzu, mogący symbolizować unoszący się na wodzie niebezpieczny ładunek bądź wrogą jednostkę. W trakcie sprawdzianu możliwości uzbrojenia oddawano zarówno całe serie wystrzałów, jak i pojedyncze salwy.

Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K to zdalnie sterowany, wielozadaniowy system artyleryjski obrony bezpośredniej, wyposażony w automatyczną armatę kal. 35 mm z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem. Został opracowany przez Konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i ZM Tarnów. Prace wspierali specjaliści z polskiej Marynarki Wojennej. Tworzy podstawowe uzbrojenie montowane na każdym z niszczycieli proj. 258. Umożliwia zwalczanie różnych typów zagrożeń, zapewniając przy tym wysoką precyzję rażenia. Jest przeznaczony do działań o każdej porze, zarówno dzień i w nocy. Został zaprojektowany do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS), jak też do pracy autonomicznej, niezależnej od niego. Może zwalczać cele powietrzne, a także nawodne. System jest zdolny do wykrywania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych takich, jak samoloty, śmigłowce, bezpilotowe statki powietrzne, a także pociski rakietowe z nieopancerzonych i lekko opancerzonych celów nawodnych oraz celów w działaniach asymetrycznych.

Konstrukcja całego systemu, jak i jego komponentów, wyróżnia się stosunkowo niedużą masą, jak na tego rodzaju uzbrojenie, wynoszące ok. 3 tony. Wykorzystuje tu technologię włókien węglowych, zapewniając w ten sposób wysoki poziom ergonomii. Waga i gabaryty umożliwiają jego montaż na dowolnych platformach, także tych niewielkich, wrażliwych na masę. Modułowość systemu umożliwia jego integrację na różnych okrętach. W skład systemu wchodzą automatyczna armata AM-35K, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K, blok systemu kierowania ogniem BSKO-35K oraz rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO-35K. 

Choć okręty typu Kormoran 2 mogą się pochwalić nowoczesnym wyposażeniem w postaci systemu zdalnie i bezprzewodowo odpalanych ładunków wybuchowych do niszczenia min morskich Toczek oraz samobieżnych ładunków wybuchowych do niszczenia min Głuptak, powstałych na Politechnice Gdańskiej, to ważnym elementem uzbrojenia pozostają armaty montowane na kadłubie jednostek. Oprócz nich posiadają także trzy karabiny maszynowe WKM-Bm 12,7 mm oraz wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Grom. Więcej o okręcie można przeczytać w artykule jemu poświęconym.

ORP Albatros swoją służbę rozpoczął 28 listopada ubr. w 13. Dywizjonie Trałowców 8. FOW, stacjonującym w Porcie Wojennym Gdynia. To również miejsce służby bliźniaczych ORP Kormoran i ORP Mewa. Aktualnie trwa budowa czwartego z serii kolejnych trzech niszczycieli min proj. 258, które mają docelowo służyć w 12. Dywizjonie Trałowców 8. FOW w Porcie Wojennym Świnoujście. Ich wprowadzanie rozpocznie się w latach 2026-2027. Budowa pierwszego z nich, przyszłego ORP Jaskółka, rozpoczęła się oficjalnie 28 marca br. w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Nadzór nad budową prowadzi Polski Rejestr Statków S.A.

Dziękujemy za wysłane grafiki.