• <
escort_980x120_gif_2020

Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Partnerzy portalu

Fot. Nagroda Wiktorowicza

Program Niebieska Szkoła oraz kapitan Krzysztof Baranowski zostali laureatami Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza za 2022 rok.

W poniedziałek w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2022 i Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2022.

Tegoroczni laureaci to: program Niebieska Szkoła (nagroda główna) oraz kapitan Krzysztof Baranowski (nagroda specjalna).

Program Niebieska Szkoła został uhonorowany za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim. Kapituła nagrody podkreśliła wagę formowania młodzieży poprzez morze, naukę odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie oraz budowanie umiejętności pokonywania własnych słabości. W 2022 roku program Niebieska Szkoła obchodził 10-lecie istnienia, a także zrealizował jubileuszową 30 edycję – każdego roku odbywa się bowiem kilka rejsów.

– Ogromnie dużo zawdzięczamy kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu i innym kapitanom, którzy stworzyli i realizowali ideę szkół po żaglami oraz wychowania morskiego młodzieży – mówił w trakcie uroczystości założyciel Niebieskiej Szkoły Piotr Kulczycki.

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o żeglarstwo ale - jak dodał - najważniejszym mechanizmem jest sail training – hasło nieprzetłumaczalne, ale oznaczające kształtowanie osobowości młodych ludzi do życia poprzez szkolenie na morzu. To niesłychanie ważna funkcja żeglarstwa – ocenił.

Wspomniany przez Kulczyckiego kapitan Baranowski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wieloletnie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży na morzu. Kapitan Krzysztof Baranowski jest jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który ma na swoim koncie dwa samotne rejsy dookoła świata i tysiące mil za sterem żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin z uczniami szkół pod żaglami. Jest nadal aktywnym żeglarzem i autorem książek marynistycznych.

Kpt. Baranowski obecny na uroczystości przypomniał, że patrona nagrody – kpt. Wiktorowicza znał nie tylko jako świetnego żeglarza, ale także niezwykle ciepłego i towarzyskiego człowieka. – Ja mam taki rodzaj choroby morskiej, że mnie ciągnie na morze. Myślę, że kapitan Leszek Wiktorowicz cierpiał na podobną przypadłość. Niebawem znów wybieram się w daleki rejs, a więc do zobaczenia na morzu – mówił.

Założyciel programu Niebieska Szkoła oraz kpt. Baranowski otrzymali w poniedziałek pamiątkowe medale. Ponadto fundacja realizująca projekt Niebieska Szkoła otrzymała 10 tys. złotych.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska, w celu honorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana (przewodniczący), Marek Brągoszewski i Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Waldemar Heflich (Press Club Polska, nowezagle.pl).

Nagroda jest przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 2012 r.

Leszek Wiktorowicz urodził się 18 czerwca 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.

W latach 1981-82 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował – z przerwami – przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Kapitan Leszek Wiktorowicz zmarł w 24 czerwca 2010 r. w Gdyni.

Piotr Mirowicz
pm/ ok/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.