• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi

AK

17.12.2021 11:46 Źródło: AMW
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi

Partnerzy portalu

Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Krzysztof Miłosz

Za nami ostatnia już w tym roku akcja krwiodawstwa w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie 42 osoby oddały 18,900 litra krwi.

Od początku roku uczelnia zorganizowała aż jedenaście takich akcji, a społeczność akademicka, w głównej mierze podchorążowie, oddała w sumie 212,400 litra krwi. Należy nadmienić, że bardzo wielu krwiodawców Uczelni oddaje krew podczas indywidualnych wizyt w stacjach krwiodawstwa na terenie całego kraju, i w ten sposób w 2021 roku pozyskanej zostało 47,050 litra krwi. Podsumowując, w kończącym się roku, podchorążowie, studenci cywilni, kadra i pracownicy AMW oddali 259,450 litra krwi. To średnio prawie 22 litry życiodajnego płynu na każdy miesiąc roku.

Akademia Marynarki Wojennej angażuje się w akcje krwiodawstwa na swoim terenie od prawie 20 lat natomiast z ruchem honorowego krwiodawstwa jest związana od ponad pół wieku. Przy uczelni prężnie działa Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, który w tym roku obchodzi swoje 45-lecie istnienia.

Obecnie Klub liczy 370 członków oraz 226 osób wspierających działania i skupia w swoich szeregach nie tylko osoby stanowiące społeczność AMW, lecz również żołnierzy i pracowników innych jednostek wojskowych oraz instytucji z całego kraju. Jednakże zdecydowanie największą część stanowią podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w liczbie 108 członków i 132 osób wspierających Klub. Czyli 240 studentów wojskowych jest zaangażowanych w krwiodawstwo. To ponad połowa stanu osobowego! W obecnym roku członkowie i osoby wspierające Klub HDK PCK przy AMW oddali łącznie 424,55 litrów krwi, a przez ostatnie jedenaście lat – prawie 3 100 litrów.

Warto zaznaczyć, że uczelnia angażuje się w różne akcje pomocowe, nie tylko związane z krwiodawstwem. W grudniu organizowana była także akcja poszukiwania dawców szpiku. Podchorążowie i studenci biorą udział w akcji „Szlachetna Paczka”, organizują korepetycje dla dzieci, wspomagają Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni i uczestniczą w wielu innych akcjach.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.