• <

Podchorążowie uczyli się żeglować

ew

17.06.2020 11:12 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Podchorążowie uczyli się żeglować - GospodarkaMorska.pl

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.

Dzień szkoleniowy rozpoczynał się pobudką o 6:00. Następnie poranny rozruch fizyczny, śniadanie, zbiórka i podniesienie flagi państwowej o godz. 8:00. Zajęcia praktyczne realizowane były w dwóch panelach do obiadu 5 godzin i po obiedzie 3-5 godzin. Ze względu na epidemię koronawirusa podchorążowie byli całkowicie odizolowani w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym. Co pozwoliło uniknąć stworzenia ogniska rozprzestrzeniania się wirusa.

Zdecydowaną większość czasu pogoda nie była przyjazna dla podchorążych, aczkolwiek zdecydowanie mocno „żeglarska”. W miesiącach kwiecień i maj było dużo wiatru oraz niskie temperatury, które dawały się we znaki. Dopiero pod koniec maja i na początku czerwca aura była bardziej łaskawa, przebijało się słońce, a temperatura zarówno powietrza, jak i wody znaczącą wzrosła. Warto zaznaczyć, że pomimo iż zgodnie z programem egzamin państwowy na patent żeglarza jachtowego nie jest obligatoryjny to 95 % podchorążych do niego przystąpiło i ukończyło z wynikiem pozytywnym. Praktyka była zrealizowana przez obsadę Centrum Szkolenia Morskiego oraz przy dużym wsparciu Akademickiego Centrum Sportowego i Batalionu szkolnego.

Nabyte umiejętności podchorążowie będą mogli sprawdzić w drugim etapie tej praktyki kiedy wezmą udział w rejsach na jachtach Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW, które odbędą  w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień.

Po każdym roku studiów podchorążowie odbywają praktyki. Oczywiście rodzaj szkolenia praktycznego uzależniony jest od roku nauki i kierunku studiów. Im wyższy, tym praktyki są bardziej specjalistyczne. Akademia Marynarki Wojennej kształci przyszłych oficerów nie tylko dla MW RP, ale dla całych Sił Zbrojnych. Oferuje 5 kierunków studiów: nawigację, mechanikę i budowę maszyn, informatykę, systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz mechatronikę.

Szczegóły na stronie uczelnie w zakładce „Dla kandydata”: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/kandydat/studia-wojskowe  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.